Mieszkanie od dewelopera okiem projektanta wnętrz
Zakup nowego mieszkania od dewelopera jest jedną z większych życiowych decyzji. Po pierwsze dlatego, iż to inwestycja długoterminowa. Kolejny aspekt to finanse – własny kąt będzie sporo kosztować. Warto zatem starannie dokonać wyboru miejsca zamieszkania i dokładnie obejrzeć rozważaną przestrzeń mieszkaniową. Często patrzymy tu na lokalizację, cenę oraz powierzchnię – to naturalne. Jednak zapominamy o niezwykle ważnej kwestii, jaką jest ustawność. Tymczasem mniejsze mieszkania bywają bardziej ustawne i dają więcej możliwości aranżacyjnych. O co dokładnie chodzi? Jakie czynniki należy brać pod uwagę, szukając swojego wymarzonego dachu nad głową? Podpowiadamy, co z naszej perspektywy jest tutaj kluczowe. Sprawdź zatem poniższe wskazówki, jeśli stoisz o krok przed tą ważną decyzją zakupową!
Przestrzeń w mieszkaniu: ile miejsca potrzebujesz?
Pierwsza kwestia, którą powinno się rozważyć, to wielkość kupowanego lokum. Warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jaka powierzchnia jest mi potrzebna? Czy ma to być wielopokojowe mieszkanie dla całej rodziny, czy też mniejsze – dla pary? A może przytulna kawalerka?
Kolejna rzecz to sprawdzenie, czy upatrzone mieszkanie jest ustawne. Co to oznacza? Trzeba przekonać się, ile możliwości aranżacyjnych daje puste jeszcze lokum. Poniżej przykładowe kwestie do rozpatrzenia!
- Jeśli chcesz wydzielić dodatkowy pokój – czy jest to możliwe? Sprawdź tutaj układ okien (odległość między nimi) i ich rozmiar.
- Jak będzie wyglądała komunikacja między poszczególnymi pomieszczeniami? Czy nie będzie utrudniona? A może wręcz przeciwnie – strefa przechodnia zajmuje zbyt dużo miejsca, co jest nieoptymalne?
- Czy planowana aranżacja danego mieszkania umożliwi maksymalne jego wykorzystanie?
- W jakim stopniu zastana sytuacja jest zgodna z tym, co było zaprezentowane w folderze lub katalogu reklamowym?
- Czy istnieje opcja wydzielenia pomieszczeń według Twojego pomysłu, czy też kuchnia może znaleźć się tylko w jednym, wyznaczonym przez przebieg pionów miejscu?
W dalszej części artykułu wyjaśnimy te kwestie bardziej szczegółowo!
Oświetlenie mieszkania a styl życia
Przeglądając foldery, reklamujące inwestycje deweloperskie, warto przyglądać się, na którą stronę świata będą wychodziły okna rozważanych mieszkań. Wbrew pozorom, niekoniecznie musi to być strona południowa. Najważniejsze jest to, aby lokum było po prostu dobrze oświetlone.
Nie bez znaczenia jest tutaj prowadzony tryb życia. Osoby, mające tradycyjną pracę etatową i wracające do domu około 17.00, dobrze poczują się w mieszkaniu, skierowanym na zachód. Wówczas późną wiosną i latem, po wejściu do domu, ciepłe promienie popołudniowego słońca będą już od progu witały lokatorów. Tymczasem ranne ptaszki mogą spokojnie rozważyć mieszkanie, którego okna wychodzą na północny wschód. Wtedy słońce będzie witać ich każdego pogodnego ranka, wpuszczając swe promienie do sypialni czy do kuchni. Natomiast po południu lokal taki nie będzie nagrzany – a jak wiemy, upały w Polsce potrafią być uciążliwe.
Projekt konkretnych pomieszczeń – garść wskazówek
W poniższej tabelce zebrałyśmy kilka rad. Co jeszcze powinno się uwzględnić przy oglądaniu poszczególnych pomieszczeń pod kątem ich aranżacji? Proszę bardzo, oto nasze zalecenia!
Pomieszczenie | Czemu się przyjrzeć? |
Salon |
|
Sypialnia |
|
Kuchnia |
|
Łazienka |
|
Przedpokój |
|
Pokój dziecięcy |
|
Uwaga na szczegóły w kartach mieszkań!
Ostatni aspekt, który chcemy tutaj poruszyć, to nieuczciwe zagrania deweloperów oraz niedokładne plany w folderach. Aby nie przeżyć rozczarowania, warto więc dobrze sprawdzić zgodność oferty z jej stanem faktycznym.
Zdarza się, że prezentowane w folderze karty mieszkań nie uwzględniają wyposażenia. Zaznaczone są wyłącznie ściany, okna i drzwi. Dobrze jest wówczas osobiście sprawdzić, czy w mieszkaniu znajdzie się miejsce dla zaplanowanej aranżacji. Na miejscu można zweryfikować, jak jest naprawdę. Koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę, aby np. nie okazało się, że mająca znaleźć się we wnętrzu szafa nie ma szans się tam zmieścić.
Niestety, bywa i tak, że karty mieszkań są nie do końca zgodne z prawdą. Przykładowo, wyrysowane łóżko okazuje się dużo mniejsze od tego, jakie faktycznie powinno się tam znaleźć. Tego akurat deweloper mógł być zupełnie nieświadomy. Dzieje się tak, jeśli karty zostały wykonane przez nierzetelną firmę, która nie zeskalowała należycie elementów mieszkania. To kolejny argument za tym, żeby upewnić się, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości i własnym okiem ocenić rozważane lokum.
Poszukiwanie własnych, wymarzonych czterech kątów to dla wielu osób fantastyczna przygoda i ciekawe doświadczenie życiowe. W emocjach z tym związanych nietrudno jednak przeoczyć istotne kwestie. Dlatego dobrze jest pamiętać o wybranych czynnikach – takich, od których będzie zależał komfort codziennego przebywania w zakupionym i urządzonym mieszkaniu. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji i w pełni cieszyć się przemyślanym, dobrym wyborem na lata. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w szukaniu upragnionego, spełniającego Twoje oczekiwania lokum! Możesz też bezpośrednio skorzystać z naszej wiedzy, umawiając się z nami na konsultacje w sprawie zakupu mieszkania. O tym, w jaki sposób jesteśmy w stanie pomóc Ci na tym etapie, przeczytasz w kolejnym wpisie z działu „Projektuję wnętrze” – https://abegor.pl/aranzowanie-domowych-wnetrz-jak-zaczac/. A gdy już wybierzesz idealne dla siebie mieszkanie, pozostaje jedynie jego zaaranżowanie… Natomiast w kolejnym z kolei artykule pokażemy Ci, dlaczego opłaca się tu skorzystać z pomocy projektanta i wykonać projekt wnętrza właśnie z naszym zespołem! – https://abegor.pl/dlaczego-warto-wspolpracowac-z-projektantem-wnetrz-na-etapie-projektu-budowy-domu/