PROJEKTUJĘ WNĘTRZEMieszkanie od dewelopera okiem projektanta wnętrz - Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR

30 maja 2019

Mieszkanie od dewelopera okiem projektanta wnętrz

Zakup nowego mieszkania od dewelopera jest jedną z większych życiowych decyzji. Po pierwsze dlatego, iż to inwestycja długoterminowa. Kolejny aspekt to finanse – własny kąt będzie sporo kosztować. Warto zatem starannie dokonać wyboru miejsca zamieszkania i dokładnie obejrzeć rozważaną przestrzeń mieszkaniową. Często patrzymy tu na lokalizację, cenę oraz powierzchnię – to naturalne. Jednak zapominamy o niezwykle ważnej kwestii, jaką jest ustawność. Tymczasem mniejsze mieszkania bywają bardziej ustawne i dają więcej możliwości aranżacyjnych. O co dokładnie chodzi? Jakie czynniki należy brać pod uwagę, szukając swojego wymarzonego dachu nad głową? Podpowiadamy, co z naszej perspektywy jest tutaj kluczowe. Sprawdź zatem poniższe wskazówki, jeśli stoisz o krok przed tą ważną decyzją zakupową!

Przestrzeń w mieszkaniu: ile miejsca potrzebujesz?

Pierwsza kwestia, którą powinno się rozważyć, to wielkość kupowanego lokum. Warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jaka powierzchnia jest mi potrzebna? Czy ma to być wielopokojowe mieszkanie dla całej rodziny, czy też mniejsze – dla pary? A może przytulna kawalerka?

Kolejna rzecz to sprawdzenie, czy upatrzone mieszkanie jest ustawne. Co to oznacza? Trzeba przekonać się, ile możliwości aranżacyjnych daje puste jeszcze lokum. Poniżej przykładowe kwestie do rozpatrzenia!

 • Jeśli chcesz wydzielić dodatkowy pokój – czy jest to możliwe? Sprawdź tutaj układ okien (odległość między nimi) i ich rozmiar.
 • Jak będzie wyglądała komunikacja między poszczególnymi pomieszczeniami? Czy nie będzie utrudniona? A może wręcz przeciwnie – strefa przechodnia zajmuje zbyt dużo miejsca, co jest nieoptymalne?
 • Czy planowana aranżacja danego mieszkania umożliwi maksymalne jego wykorzystanie?
 • W jakim stopniu zastana sytuacja jest zgodna z tym, co było zaprezentowane w folderze lub katalogu reklamowym?
 • Czy istnieje opcja wydzielenia pomieszczeń według Twojego pomysłu, czy też kuchnia może znaleźć się tylko w jednym, wyznaczonym przez przebieg pionów miejscu?

W dalszej części artykułu wyjaśnimy te kwestie bardziej szczegółowo!

Oświetlenie mieszkania a styl życia

Przeglądając foldery, reklamujące inwestycje deweloperskie, warto przyglądać się, na którą stronę świata będą wychodziły okna rozważanych mieszkań. Wbrew pozorom, niekoniecznie musi to być strona południowa. Najważniejsze jest to, aby lokum było po prostu dobrze oświetlone.

Nie bez znaczenia jest tutaj prowadzony tryb życia. Osoby, mające tradycyjną pracę etatową i wracające do domu około 17.00, dobrze poczują się w mieszkaniu, skierowanym na zachód. Wówczas późną wiosną i latem, po wejściu do domu, ciepłe promienie popołudniowego słońca będą już od progu witały lokatorów. Tymczasem ranne ptaszki mogą spokojnie rozważyć mieszkanie, którego okna wychodzą na północny wschód. Wtedy słońce będzie witać ich każdego pogodnego ranka, wpuszczając swe promienie do sypialni czy do kuchni. Natomiast po południu lokal taki nie będzie nagrzany – a jak wiemy, upały w Polsce potrafią być uciążliwe.

Projekt konkretnych pomieszczeń – garść wskazówek

W poniższej tabelce zebrałyśmy kilka rad. Co jeszcze powinno się uwzględnić przy oglądaniu poszczególnych pomieszczeń pod kątem ich aranżacji? Proszę bardzo, oto nasze zalecenia!

 

Pomieszczenie Czemu się przyjrzeć?
Salon
 1. Rozmiar salonu: 16 m2 to minimum, jeśli ma on być otwarty na kuchnię i jeśli nie planuje się mieć sporej sofy ani stołu w salonie. Najbardziej ustawny będzie salon z aneksem kuchennym od 25 m2.
 2. Położenie sofy: gdzie/jak się zmieści? Czy nie zahaczy o coś, np. o drzwi balkonowe?
 3. Jak będzie wyglądała kwestia kina domowego? Czy będzie dało się tak rozplanować przestrzeń, aby oglądać TV wygodnie – z sofy lub fotela?
 4. Czy w salonie zmieści się stół, stolik kawowy i inne meble, które chce się tam ustawić?
Sypialnia
 1. Szerokość sypialni: dla dwuosobowego łóżka (o szerokości max. 200 cm) powinna ona wynosić minimum 240 cm w węższym miejscu.
 2. W przypadku, gdy planuje się większe jej umeblowanie (szafy, regały), przyda się w niej ściana o długości co najmniej 4 metrów.
Kuchnia
 1. Jaką wersję zakłada plan mieszkania: kuchnia połączona z salonem, czy też dwa oddzielne pomieszczenia?
 2. Czy w razie potrzeby da się rozplanować inaczej, niż zakłada deweloper?
 3. Czy w zaplanowanej przez dewelopera zabudowie zmieszczą się wszystkie meble i sprzęty AGD, które chce się mieć w kuchni (w tym pralka, jeśli łazienka jest mała)?
Łazienka
 1. Wanna czy prysznic? Dla wanny w zabudowie, WC i pralki minimalna powierzchnia łazienki to 4-5 m2.
 2. Jaki jest kształt pomieszczenia? W wypadku, gdy łazienka jest mała, aby zmieściła się tam wanna, powinna  być prostokątna a nie kwadratowa.
Przedpokój
 1. Czy jego rozmiar pozwala na swobodne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami?
 2. Czy jest w nim wystarczająco miejsca na to, aby powiesić odzież wierzchnią i swobodnie zakładać obuwie?
 3. Jeśli jest długi to czy jego szerokość daje możliwość wstawienia np. szafy, jeśli natomiast jest długi i wąski możliwe, że mieszkanie okaże się przepłacone, ponieważ nie mamy możliwości wykorzystania przestrzeni.
Pokój dziecięcy
 1. W przypadku większej liczby dzieci: czy zmieści się tu swobodnie kilka łóżek, czy też jedyna opcja to łóżko piętrowe?
 2. Aby ustawić w nim łóżko o wymiarach 90 × 200 cm oraz biurko, a dodatkowo zostawić przestrzeń do zabawy, pokój ten powinien mieć minimum 7 m2.

 

Uwaga na szczegóły w kartach mieszkań!

Ostatni aspekt, który chcemy tutaj poruszyć, to nieuczciwe zagrania deweloperów oraz niedokładne plany w folderach. Aby nie przeżyć rozczarowania, warto więc dobrze sprawdzić zgodność oferty z jej stanem faktycznym.

Zdarza się, że prezentowane w folderze karty mieszkań nie uwzględniają wyposażenia. Zaznaczone są wyłącznie ściany, okna i drzwi. Dobrze jest wówczas osobiście sprawdzić, czy w mieszkaniu znajdzie się miejsce dla zaplanowanej aranżacji. Na miejscu można zweryfikować, jak jest naprawdę. Koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę, aby np. nie okazało się, że mająca znaleźć się we wnętrzu szafa nie ma szans się tam zmieścić.

Niestety, bywa i tak, że karty mieszkań są nie do końca zgodne z prawdą. Przykładowo, wyrysowane łóżko okazuje się dużo mniejsze od tego, jakie faktycznie powinno się tam znaleźć. Tego akurat deweloper mógł być zupełnie nieświadomy. Dzieje się tak, jeśli karty zostały wykonane przez nierzetelną firmę, która nie zeskalowała należycie elementów mieszkania. To kolejny argument za tym, żeby upewnić się, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości i własnym okiem ocenić rozważane lokum.

Poszukiwanie własnych, wymarzonych czterech kątów to dla wielu osób fantastyczna przygoda i ciekawe doświadczenie życiowe. W emocjach z tym związanych nietrudno jednak przeoczyć istotne kwestie. Dlatego dobrze jest pamiętać o wybranych czynnikach – takich, od których będzie zależał komfort codziennego przebywania w zakupionym i urządzonym mieszkaniu. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji i w pełni cieszyć się przemyślanym, dobrym wyborem na lata. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w szukaniu upragnionego, spełniającego Twoje oczekiwania lokum! Możesz też bezpośrednio skorzystać z naszej wiedzy, umawiając się z nami na konsultacje w sprawie zakupu mieszkania. O tym, w jaki sposób jesteśmy w stanie pomóc Ci na tym etapie, przeczytasz w kolejnym wpisie z działu „Projektuję wnętrze” – https://abegor.pl/aranzowanie-domowych-wnetrz-jak-zaczac/.  A gdy już wybierzesz idealne dla siebie mieszkanie, pozostaje jedynie jego zaaranżowanie… Natomiast w kolejnym z kolei artykule pokażemy Ci, dlaczego opłaca się tu skorzystać z pomocy projektanta i wykonać projekt wnętrza właśnie z naszym zespołem! – https://abegor.pl/dlaczego-warto-wspolpracowac-z-projektantem-wnetrz-na-etapie-projektu-budowy-domu/

 

https://abegor.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-abegor-black.png

O Pracowni ABEGOR

Jesteśmy Zespołem kreatywnych architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i designerów. Oddajemy się pasji tworzenia, zarażających każdego dnia nowymi pomysłami i optymizmem. Pozwól, że zarazimy również Ciebie.

Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR | Realizacja: MobileTry

Korzystając ze Strony internetowej wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na zasadach określonych w naszej Polityce prywatności. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.