PROJEKTUJĘ WNĘTRZEOrganizowanie przestrzeni mieszkaniowej a ład w domu: działaj mądrze! - Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR

13 października 2020

Organizowanie przestrzeni mieszkaniowej a ład w domu: działaj mądrze!

Czy lubisz sprzątać? Czynność ta nie należy zazwyczaj do ulubionych ludzkich aktywności. Wprawdzie niektórzy odstresowują się, odkurzając czy zmywając. Jednak odgracanie mieszkania to niekoniecznie wymarzone zajęcie. A to właśnie nadmiar przedmiotów, rozmieszczonych bez planu, zwykle wywołuje wrażenie bałaganu. Jak sobie zatem poradzić? Warto o tym pomyśleć już w momencie projektowania domu. Oto garść porad, które będą pomocne. Zapraszamy do korzystania!

Zacznijmy od przedpokoju…

… bo to właśnie tam w pierwszej kolejności można natknąć się na irytujący bałagan. A po co już od progu psuć sobie humor, potykając się o porozrzucane obuwie czy zaczepiając ręką o przeładowany wieszak? Przedpokój musi zostać urządzony tak, komfortowo było przygotować się w nim do wyjścia. Do tego potrzebna jest uporządkowana przestrzeń. Wszelkie drobne przedmioty, które mogłyby zostać nieopatrznie strącone lub uszkodzone, powinny zostać z niego usunięte. Ważne jest wydzielenie pojemnej strefy przechowywania – najlepiej szafy na wymiar. Niech znajdzie się w niej:

 • miejsce na zawieszanie długich elementów garderoby (spodni, sukienek, płaszczy),
 • przestrzeń do przechowywania sezonowych ubrań: szalików, rękawiczek, czapek itd.,
 • szuflada z organizerem na krawaty, apaszki bądź paski do spodni,
 • odpowiednia ilość miejsca na obuwie wszystkich domowników – np. w postaci przezroczystych pudełek lub sprytnych, otwieranych skośnie półek.

Warto pomyśleć też o zainstalowaniu wieszaka na bieżącą odzież oraz niewielkiej szafki/ specjalnego wieszaczka na klucze. Buty da się przechowywać także w skrzyni, służącej dodatkowo za siedzisko. Ułatwi ona zakładanie obuwia do wyjścia.

Ład jest istotny zwłaszcza w małym przedpokoju – a niestety akurat tam bywa trudny do zaprowadzenia. Na szczęście pomóc Ci może architekt wnętrz, który zaproponuje rozwiązania ściśle dopasowane do Twoich potrzeb.

organizowanie przestrzeni mieszkaniowej

Projekt salonu/pokoju gościnnego: spojrzenie pod kątem porządku

Nie jest tajemnicą, że im bardziej minimalistyczny salon, tym większa szansa na zachowanie harmonii. Nie oznacza to jednak, iż decydując się na inny styl aranżacji, jesteś skazany/skazana na bałagan. Wystarczy sprytnie zaplanować rozkład mebli i ograniczyć przedmioty, przechowywane w tym pomieszczeniu. Opłaca się zrezygnować z półek na rzecz zamykanych szafek. To rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwsze – mniej drobnych przedmiotów będzie stało i leżało na widoku, co zmniejszy wrażenie chaosu. Po drugie – unikniesz konieczności regularnego ścierania kurzu z powierzchni półek oraz z każdej rzeczy z osobna. A to oznacza po prostu czyste mieszkanie!

Meble do salonu warto wykonać na wymiar. Ich ścisłe dopasowanie ma znaczenie zwłaszcza przy projektowaniu niewielkiego pokoju wypoczynkowego. Świetnie sprawdzą się tu zabudowy modułowe, które – w razie potrzeby – można łatwo modyfikować. Warto pamiętać, że przydatne schowki da się zorganizować również w innych elementach wyposażenia, np.:

 • w kanapie może być ukryty praktyczny pojemnik – chociażby na zapasową pościel dla gości,
 • otwierane pufy to dobre miejsce do przechowywania sezonowych dekoracji i innych lekkich przedmiotów,
 • w pojemnej komodzie, będącej piękną dekoracją pokoju, pomieścisz sporo rzadziej używanych przedmiotów,
 • kawowy stolik może mieć w sobie przestrzeń na czasopisma.

Jeżeli chcesz przyspieszyć regularne sprzątanie mieszkania, zrezygnuj z puchatego kobierca na rzecz niewielkiego dywanika obok kanapy. Panele podłogowe, aby były czyste, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć mopem. Wyklucza to dokładne odkurzanie każdego zakamarka na dywanie. Wówczas łatwiej będzie także doprowadzić pomieszczenie do ładu na wypadek wylania czy rozsypania czegoś na gołą podłogę. Utrzymanie pomieszczenia w czystości ułatwi stosowanie pasujących do aranżacji wnętrza narzut bądź pokrowców na kanapę oraz fotele. W razie zabrudzenia można je po prostu przeprać. Unikniesz w ten sposób trwałego zanieczyszczenia tapicerki meblowej.

organizowanie przestrzeni mieszkaniowej

 

Uporządkowana kuchnia: uprość swoje prace!

Porządek w tym pomieszczeniu to nie tylko kwestia estetyki. To również konieczność, gdy chcesz sprawnie przygotowywać posiłki i bez komplikacji wykonywać wszelkie prace kuchenne. Dotyczy to zarówno kuchni jako osobnych wnętrz, jak i tych w wersji otwartej na salon. Zwłaszcza w tym drugim przypadku warto się przyłożyć do zorganizowania przestrzeni…

Projekt kuchni z salonem – spójność to klucz!

Wizualny ład w przypadku otwartych na salon kuchni zapewnia harmonijna aranżacja tych dwóch stref. Podobne meble, spójna kolorystyka… To wszystko sprawia, że patrzy się na to jak na sensownie zaplanowaną całość. Meble kuchenne są tu zaprojektowane tak, aby wszelkie przedmioty były w nich pochowane. Co może pozostać na widoku? Proponujemy dekoracyjne akcesoria i elementy – takie jak ciekawy młynek do kawy, półeczka z przyprawami czy półka z ziołami.

W zachowaniu porządku w tej części mieszkania pomocna jest kuchenna wyspa. Od strony salonu zwykle jest ona podwyższona. Zasłania w ten sposób ewentualny chaos, powstający podczas gotowania. I bardzo dobrze! Siedząc w części wypoczynkowej, nie powinno się bowiem mieć widoku na nieumyte naczynia i rozrzuconą po blatach zastawę. Część kuchenną można dodatkowo symbolicznie oddzielić od reszty:

 • drzwiami przesuwnymi,
 • zasłonką,
 • dwustronnym kredensem (miejsce do przechowywania w obydwu strefach!),
 • ścianką działową – np. szklaną,
 • ozdobną przesłoną z ażurowymi wycięciami,
 • oświetlonym barkiem z podwyższanymi stołkami.organizowanie przestrzeni mieszkaniowejorganizowanie przestrzeni mieszkaniowej

Kuchenne meble: zadbaj o podział na strefy

Tajemnicą łatwego utrzymania porządku w tym wnętrzu jest podział na funkcjonalne strefy. Więcej o takim organizowaniu przestrzeni pisałyśmy w artykule o błędach, popełnianych przy aranżacji kuchni. Dziś przypomnimy tylko, że ergonomia kuchenna naprawdę ułatwia życie… Zadbaj więc o to, by najpotrzebniejsze naczynia, przedmioty i akcesoria mieć zawsze pod ręką. W głębi szafek pochowaj zaś to, czego używasz bardzo rzadko – np. odświętną zastawę i sprzęt sezonowy. Planując układ przedmiotów w szafkach, działaj logicznie. Przykładowo: trzymaj kawę, filtry czy kapsułki blisko ekspresu. Pochowaj patelnie w schowku pod kuchenką. Kubki przechowuj w jednej szafce wraz z herbatami.

Łazienka – miejsce relaksu czy… graciarnia?

Odprężająca, pełna aromatycznej piany kąpiel to genialny pomysł na relaks. Niestety, całą przyjemność, płynącą z tego rytuału może odebrać panujący w łazience bałagan. Jak mu zapobiec? Znów – zacznij już na etapie aranżacji i organizowania tej przestrzeni. Pomyśl, jakie meble będą niezbędne. Czy chcesz mieć pralkę w zabudowie? A może lepiej przenieść ją do zupełnie innego pomieszczenia?

Radzimy, aby wszelkie drobiazgi pochować w zamykanych szafkach. Szczoteczki do zębów, kosmetyki, akcesoria do włosów… To wszystko nie musi stać na widoku ani zawalać pralki. Nie jest to estetyczne, a dodatkowo nietrudno o zrzucenie czegoś na podłogę. Część specyfików w ogóle nie powinna być przechowywana w łazience. Wilgotne środowisko powoduje bowiem szybsze ich psucie się i utratę właściwości. Rozważ zatem, czy kosmetykom kolorowym i niektórym kremom nie lepiej będzie np. w sypialni, na toaletce. Zainwestuj w praktyczne organizery na pędzle do makijażu, kredki do oczu, lakiery itd.

Pochowaj w głębi szafki wszelkie środki do czyszczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Wówczas nie jest to wyłącznie kwestia estetyki i uporządkowania, ale też bezpieczeństwa małych lokatorów. Lepiej, żeby żrące substancje chemiczne do czyszczenia toalety oraz płyny na bazie alkoholu nie stały w zasięgu małych rączek. A skoro już przy milusińskich jesteśmy…

Porządek w dziecięcym królestwie: czy to w ogóle możliwe?!

Wydawałoby się, że o ład w pokoju dziecka nawet nie ma sensu zabiegać. Przecież to walka z wiatrakami… Czy aby na pewno? Okazuje się, że kilka sprytnych trików ułatwi szybkie doprowadzanie tej przestrzeni do porządku. Sprawdzą się tu:

 • modułowe mebelki, dostosowane do wzrostu pociechy – ich ciekawy design zachęci młodego domownika do odkładania tam rzeczy,
 • maty do zabawy na podłodze, które po zwinięciu pełnią funkcję worka na zabawki,
 • filcowe puzzle, po złożeniu tworzące wykładzinę dywanową (w razie uszkodzenia/zaplamienia nietrudno wymienić jeden lub kilka),
 • kolorowe pudełka i organizery,
 • ściany, pomalowane łatwo zmywalną, bezpieczną dla dziecka farbą, odporną na uszkodzenia.

Oczywiście warto uczyć malucha dobrych nawyków, jeśli chodzi o sprzątanie swojego królestwa. Na pewno barwne, atrakcyjne pojemniki i dopasowane do gustu dziecka meble będą w tym pomocne.

 

organizowanie przestrzeni mieszkaniowej

organizowanie przestrzeni mieszkaniowej

 

Kilka wskazówek na sam koniec…

W tym miejscu kończymy nasz krótki spacer po poszczególnych pomieszczeniach domu. Oczywiście mogłybyśmy drążyć dalej i zdradzać kolejne tajniki organizowania przestrzeni. Pawlacz w przedpokoju, spiżarnia, strych… Wszystkie te miejsca są dobre na przechowywanie różnych rzeczy. Warto mieć to na uwadze.

Pamiętaj, że kluczowe dla utrzymania czystego mieszkania jest ograniczenie liczby przedmiotów w nim. Kupuj z rozwagą. Jeżeli natomiast coś, co już masz, jest bezużyteczne – najlepiej się tego pozbyć: oddać, wymienić na grupie w sieci czy sprzedać. A nuż inna osoba akurat będzie tego potrzebowała? Warto ponadto wyrobić sobie nawyk odkładania każdej rzeczy na jej stałe miejsce.

Czym tak naprawdę jest porządek? To pytanie może brzmieć nieco filozoficznie. Chcemy tylko powiedzieć Ci, że uporządkowane mieszkanie wcale nie musi wyglądać jak z okładki książki o aranżacjach wnętrz. O ładzie możesz mówić wtedy, gdy zwyczajnie wiesz, gdzie co jest. Gdy nie czujesz się przytłoczony/przytłoczona nadmiarem przedmiotów dookoła. Gdy sprzątanie nie trwa w nieskończoność, lecz można ten proces zrealizować sprawnie. I to tyle… Mamy nadzieję, że nasze porady będą pomocne przy kreowaniu Twojej wymarzonej, harmonijnej przestrzeni mieszkalnej!

https://abegor.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-abegor-black.png

O Pracowni ABEGOR

Jesteśmy Zespołem kreatywnych architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i designerów. Oddajemy się pasji tworzenia, zarażających każdego dnia nowymi pomysłami i optymizmem. Pozwól, że zarazimy również Ciebie.

Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR | Realizacja: MobileTry

Korzystając ze Strony internetowej wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na zasadach określonych w naszej Polityce prywatności. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.