PROJEKTUJĘ WNĘTRZEProblemy małych mieszkań: jak ich uniknąć? - Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR

27 czerwca 2019

PROJEKTUJE WNĘTRZE   W tej kategorii publikujemy eksperckie porady z zakresu projektowania i aranżacji wnętrz. Przekonamy Cię, dlaczego warto współpracować z doświadczonym projektantem wnętrz. Pokażemy też, ile możesz dzięki temu zaoszczędzić. Planujesz zmianę wystroju domu albo zakup nowego mieszkania? Gorąco zachęcamy do zaglądania tutaj!

Problemy małych mieszkań: jak ich uniknąć?

Często wydaje się, że życie na większej przestrzeni jest najlepsze. Spora ilość miejsca daje przecież duże pole manewru… Jednak małe mieszkanie to niekoniecznie zagracone mieszkanie! Da się bowiem urządzić niewielkie lokum tak, aby optymalnie wykorzystać dostępny metraż. A co więcej – by wyglądało to sensownie i estetycznie! Projektując wnętrza, nabrałyśmy w tym aspekcie sporo doświadczenia. I choć aranżacja niedużych pomieszczeń stanowi pewne wyzwanie, to stosując określone triki, można się z nim świetnie uporać. Nie rezygnuj więc z marzeń o pięknie urządzonych, przytulnych czterech kątach. Zobacz natomiast, na co warto zwrócić tu szczególną uwagę!

Kolorystyka pomieszczeń a wrażenie wizualne

Pierwszy, kluczowy element aranżacji to barwy ścian we wnętrzach. Zalecamy tutaj stonowaną paletę. Najlepiej sprawdzą się jasne, pastelowe kolory – beże, błękity, żółcie, jasne zielenie. To wspaniała baza pod bardziej wyraziste dodatki. Pomniejsze akcenty mogą oczywiście być żywsze kolorystycznie, ale przy samych ścianach lepiej nie szaleć. 😉

Zastanawiasz się może: dlaczego nie butelkowa zieleń albo burgund? Przecież to modne kolory! Cóż, problem w tym, iż w niewielkich mieszkaniach naturalne i sztuczne oświetlenie nie wystarczy, aby zbudować wrażenie przestrzeni. Ciemne barwy ścian i mebli nie są wskazane, gdyż przytłaczają one pomieszczenie i optycznie je pomniejszają. Tymczasem odpowiednio dobrane, jasne kolory sprawią, że wnętrze wyda się większe i przestronniejsze. Podobny efekt można uzyskać, stosując chociażby pasiaste tapety. Dzięki pionowym pasom pokój wygląda na wyższy, z kolei poziome paski optycznie go poszerzają. Podobny rezultat da się zaobserwować przy umiejętnie dobranej tapecie 3D.

Oświetlenie naturalne oraz sztuczne

Jak powszechnie wiadomo, w miarę możliwości warto jak najdłużej korzystać ze światła dziennego, słonecznego. Niestety, w naszym klimacie przez sporą część roku niezbędne są źródła sztucznego światła. Trzeba przy tym pamiętać, że górne oświetlenie nie doświetli należycie wszystkich zakamarków. Oprócz lamp sufitowych przydadzą się więc inne elementy, na przykład:

 • kinkiety, tworzące przytulny nastrój w salonie,
 • malutkie lampki nad lustrem w łazience i w przedpokoju,
 • listwy LED-owe, podpięte pod szafkami kuchennymi lub w szafach wnękowych,
 • punktowe lampy, kierujące światło tam, gdzie jest to potrzebne,
 • ścienne lub stojące na stolikach lampki nocne,
 • dekoracyjne instalacje: kolorowe kule z diodami, świecące bryły solne itp.

Dobrze oświetlone pomieszczenia będą sprawiały wrażenie bardziej przestronnych. Efekt ten można spotęgować za pomocą dużych luster oraz błyszczących, lustrzanych frontów mebli. Warto nie przysłaniać okien ciemnymi, ciężkimi kotarami. Dobór oświetlenia ma ponadto znaczenie dla symbolicznego oddzielania stref. Inne światło sprawdzi się w części wypoczynkowej salonu, a inne – w łączonej z nim kuchni.

Otwórz się na przestrzeń!

Częstym błędem w przypadku małych mieszkań jest wydzielanie malutkich pomieszczeń i zagracanie przestrzeni niedopasowanymi meblami. Tymczasem, zamiast stawiać kolejną ściankę działową, lepiej jest pomyśleć właśnie o połączeniu wybranych wnętrz – na przykład salonu i kuchni. Zabieg ten często pozwala rozwiązać problem słabego doświetlenia przestrzeni mieszkalnej. A jeśli już koniecznie chce się oddzielać, to najlepiej robić to za pomocą ścianek wolnostojących albo zasłonek. Rozwiązanie takie wyeliminuje poczucie zagracenia i przytłoczenia ciasnotą pomieszczeń. Stałe ścianki nie będą zabierały tak cennego miejsca ani tworzyły ciasnych i wąskich korytarzy.

Dodatkowym trikiem, pozwalającym osiągnąć wrażenie przestronności, jest zastosowanie tego samego materiału na wszystkie (lub prawie wszystkie) podłogi. Dobry projektant wnętrz zawsze zaproponuje takie rozwiązanie do małego metrażu. Niezależnie od tego, czy będą to płytki, czy panele, działanie takie sprawi, że podłoga optycznie będzie miała większą powierzchnię. Wpływa to pozytywnie na odbiór całego pomieszczenia. Oczywiście poszczególne strefy da się symbolicznie wydzielić. Przykładowo, przestrzeń wypoczynkową w salonie warto odgraniczyć od reszty barwnym dywanem. Kuchnia może być natomiast wydzielona za pomocą podwyższonego blatu na półwyspie.

Meble: postaw na praktyczne, sprytne rozwiązania!

Brak miejsca na przechowywanie wszystkich rzeczy to częsty problem w niewielkich mieszkaniach. Doskwiera to zwłaszcza wtedy, gdy lokum jest nieoptymalnie urządzone. Dlatego dobrze jest postawić na przemyślane, pomysłowe rozwiązania, które ułatwią organizację przestrzeni i porządkowanie domowego wyposażenia. Sprawdzą się tutaj:

 • meble podwieszane, które nie zajmują powierzchni podłogi i ułatwiają sprzątanie,
 • zabudowania wszelkich możliwych wnęk,
 • szafki kuchenne sięgające sufitu,
 • wielofunkcyjne meble, takie jak kanapa lub pufy z miejscem do przechowywania,
 • składane lub zamykane w szafach konstrukcje: stoły, biurka do pracy i dodatkowe blaty robocze,
 • mobilne elementy wyposażenia,
 • platformy i antresole.

Przed zakupem warto dobrze przemyśleć gabaryty wyposażenia. Doświadczony projektant wnętrz pomoże w tym i doradzi, które rozwiązania będą w danym przypadku najlepsze. Tam, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest cenny, opłaca się zainwestować w meble robione na wymiar. Pozwolą one jak najlepiej wypełnić dostępną przestrzeń. Idealnie wpasują się w nią, co w efekcie da wrażenie harmonii i ładu.

Problemy małych mieszkań: jak ich uniknąć?
W małych mieszkaniach stawiamy na jasne kolory i funkcjonalne rozwiązania. Zaledwie 25 m2, a tyle możliwości!
Problemy małych mieszkań: jak ich uniknąć?
Jasne kolory sprawiły, że wnętrze wydaje się większe i przestronniejsze. Unikaliśmy zbędnych ozdób i przedmiotów.
Problemy małych mieszkań: jak ich uniknąć?
Tapeta 3D z efektem głębi, optyczne powiększyła przestrzeń na antresoli.
Problemy małych mieszkań: jak ich uniknąć?
Mała łazienka w jasnych kolorach  z dużą ilością luster, sprawia wrażenie większej.

Podsumowanie: czego NIE robić w małym mieszkaniu?

Urządzając ograniczone powierzchniowo lokum, warto mieć na uwadze wszelkie powyższe wskazówki. Często zwracamy naszym klientom uwagę na te właśnie aspekty. Wszystko po to, aby każdy mógł żyć w sprzyjającym relaksowi, przytulnym domu. W aranżacji najlepiej więc zrezygnować z:

 • nadmiarowych półeczek i szafek oraz komód na niepotrzebne bibeloty,
 • ograniczających ścianek działowych,
 • ciemnych, optycznie przytłaczających wnętrza kolorów na ścianach i sufitach,
 • niezbyt pojemnych, płytkich szaf,
 • matowych frontów mebli,
 • nadmiaru ozdób i przedmiotów zagracających i tak ciasne pomieszczenia.

Okazuje się, że aranżacja niedużego mieszkania daje spore pole dla kreatywności. Małe lokum da się urządzić w taki sposób, aby pomimo ograniczonego metrażu nie czuć się jak w graciarni. Ważne, aby każdy przedmiot miał tu swoje miejsce i nie znajdował się w danym kącie czy zakamarku przypadkowo. Czasami trzeba pójść przy tym na kompromis. Warto! Niewielkie, acz sensownie urządzone cztery kąty stają się bowiem atrakcyjnym, przyjaznym do życia miejscem. Interesujesz się takimi aranżacjami? Zapraszamy do śledzenia bloga! Planujemy tu zamieścić m.in. artykuł, w całości poświęcony zabudowom na wymiar.

Mamy nadzieję, że odwiedzisz nas ponownie!

https://abegor.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-abegor-black.png

O Pracowni ABEGOR

Jesteśmy Zespołem kreatywnych architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i designerów. Oddajemy się pasji tworzenia, zarażających każdego dnia nowymi pomysłami i optymizmem. Pozwól, że zarazimy również Ciebie.

Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR | Realizacja: MobileTry

Korzystając ze Strony internetowej wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na zasadach określonych w naszej Polityce prywatności. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.