PROJEKTUJĘ WNĘTRZEProjektant wnętrz: wydatek czy oszczędność? - Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR

20 lipca 2019

Projektant wnętrz: wydatek czy oszczędność?

Planujesz gruntowny remont mieszkania? A może jesteś na etapie zakupu nowego domu i nie masz pewności, jak go urządzić? Wówczas często pojawia się pytanie: zatrudniać projektanta wnętrz czy nie? Cóż, nie będziemy nikomu mydlić oczu, że nie jest to wydatek – bo jest. Jednak postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego to się opłaca i ile możesz dzięki temu zaoszczędzić! Zaciekawiony?

Pomysły pomysłami, a realizacja…?

Nowe mieszkanie to często nowe idee. Głowa pełna jest wizji wymarzonych czterech kątów. Aż chce się wziąć do pracy! Przy pierwszym spotkaniu z nami klienci nierzadko przyznają, że planowali sami urządzić swe mieszkanie/swój dom. Z czasem jednak aspekty takie jak:

 • pojawiające się pytania i wątpliwości,
 • ogrom prac do wykonania,
 • rosnąca liczba koncepcji,
 • spora ilość czasu, jaką na to wszystko trzeba było poświęcić,

sprawiały, że mieli dość. Okazywało się, że wyobrażenia o aranżacji własnego mieszkania należało zweryfikować.

Do tego wszystkiego dochodziły: zniechęcenie, zmęczenie, realny brak czasu i brak cierpliwości. A co więcej, przy kolejnych pomysłach wstępnie założony budżet był już naciągany do granic możliwości… Ogrom materiałów do ogarnięcia, sklepów do odwiedzenia i pytań, na które trzeba było sobie (i sprzedawcom w tych sklepach) odpowiedzieć – przytłaczał. Zamiast ekscytacji pojawiała się desperacja, w miejsce zaciekawienia – coraz większe zdezorientowanie. Co wybrać? Jak zaaranżować? Ile kupować?

„Byle jak najszybciej to skończyć”…

W takiej właśnie chwili, gdy frustracja sięga zenitu, a mieszkanie nadal nie jest urządzone, pojawia się myśl: żeby tylko sprawnie się z tym uporać! Dobra, nie musi być idealnie, ale żeby COŚ było… Cóż, chęć ukończenia remontu, odsapnięcia i odzyskania spokoju jest wtedy silniejsza niż kiedykolwiek. Niestety, pójście za tą myślą z dużym prawdopodobieństwem nie będzie dobrym pomysłem.

Stres, zrezygnowanie i wyczerpanie tematem sprawia, że wybory, dotyczące umeblowania, podziału pomieszczeń czy ogólnego ich wystroju są szybkie i nie do końca przemyślane. Często odbiegają one w dużej mierze od pierwotnych założeń. W efekcie kupuje się coś, co „jako tako” wygląda i „może będzie dobre”. Wydaje się masę pieniędzy i niekiedy nabywa się rzeczy, które potem w ogóle nie pasują do całości koncepcji. Koniec końców, za jakiś czas i tak trzeba znów poświęcać czas na przemeblowywanie, ponowne aranżowanie, wyrzucanie gratów oraz zdobywanie nowych elementów domowej układanki… Bez sensu, prawda? Żeby temu zapobiec, warto więc skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

Dobry projektant a wymarzone lokum

W tym miejscu chciałyśmy zaznaczyć, że doskonale rozumiemy stres, zdezorientowanie i trudności w podjęciu decyzji aranżacyjnych. Warto podkreślić, że projektowanie wnętrz jest bardzo złożonym procesem. Nawet doświadczony projektant musi niekiedy poświęcić kilka miesięcy po to, aby klient był zachwycony końcowym rezultatem prac.

Jednak to właśnie jego doświadczenie w postaci licznych wykonanych i obserwowanych projektów sprawia, że proponowane przez niego pomysły są estetyczne, niekiedy może zaskakujące, ale zawsze i przede wszystkim funkcjonalne. Dobry projektant, który ciągle doskonali swój warsztat:

 • śledzi bieżące trendy w aranżacjach,
 • odwiedza tematyczne wystawy,
 • uczestniczy w branżowych targach i szkoleniach,
 • potrafi wsłuchać się w potrzeby klienta i umiejętnie zadawać pytania,
 • jest kreatywny – nie działa „na pamięć”, lecz ma ciekawe wizje i pomysły,
 • wykazuje się cierpliwością i zrozumieniem,
 • trzyma się określonego na początku współpracy budżetu,
 • jest elastyczny – na bieżąco konsultuje z klientem swoje pomysły i w razie potrzeby może je sprawnie zmodyfikować.

Wszystkie te cechy sprawiają, że osoba taka jest nieocenionym wsparciem przy kreowaniu wymarzonych czterech kątów!

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Pierwszym etap owocnej współpracy to przede wszystkim określenie przez daną osobę jej wymagań. Tutaj dużo zależy od klienta. Zawsze zachęcamy go do podsyłania nam zdjęć, które go szczególnie zainspirowały. Prosimy też o wypełnienie arkusza i zadajemy dodatkowe pytania. Wszystko po to, abyśmy mogły jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania, dotyczące upragnionej aranżacji.

Warto przyłożyć się do tego zadania. Lepiej nie liczyć na to, że projektant domyśli się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Wstępne ustalenia to kluczowy moment współpracy: dzięki nim architekt wie, na co zwracać uwagę i jakich elementów w mieszkaniu oczekują przyszli lokatorzy. Wtedy jest w stanie zaproponować jak najlepiej dopasowane do tych wymagań rozwiązania. Jeśli na tym etapie dobrze zrozumiesz się z projektantem, potem będzie już z górki! Biuro projektowe zajmie się wszystkim, a Tobie pozostanie oczekiwanie na kolejne etapy prac, akceptacja działań i zgłaszanie ewentualnych uwag czy wątpliwości.

W dalszej kolejności możesz liczyć na to, że projektant:

 • przygotuje wstępny projekt i przedstawi Ci go na wizualizacjach, aby upewnić się, że Twoje oczekiwania będą spełnione,
 • będzie trzymał się wszelkich ustaleń – w tym założonego budżetu,
 • pomoże w ustawieniu funkcji poszczególnych pomieszczeń po to, aby jak najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń i przystosować ją do oczekiwań przyszłych mieszkańców,
 • zaplanuje układ ścian działowych,
 • rozplanuje przebieg instalacji (znika problem zbyt małej liczby gniazdek!),
 • wesprze w zamawianiu materiałów i zajmie się kontaktem z poszczególnymi ekipami,
 • pomoże wybrać elementy wyposażenia wnętrz,
 • wydzieli poszczególne strefy mieszkalne i dobierze odpowiednie oświetlenie,
 • zaproponuje pasujące elementy dekoracyjne.

Oczywiście wszystko to będzie odbywało się w kontakcie z Tobą, abyś na bieżąco mógł obserwować postęp prac i zgłaszać ewentualne modyfikacje. Całą realizację zaczynamy dopiero po zaakceptowaniu przez Ciebie naszego projektu.

Zatrudniając projektanta, zaoszczędzę czy przepłacę?

Odpowiemy na to pytanie tak: zatrudnienie doświadczonego projektanta jest wydatkiem – cóż, i tutaj, jak za każdą dobrą pracę, trzeba zapłacić. Jeżeli jednak przekażesz mu swoją wizję i świetnie się z nim dogadasz, współpraca będzie czystą przyjemnością, a poniesiony koszt zwróci się – i to z nawiązką. Nie chodzi tu bowiem tylko o oszczędność pieniędzy, ale i czasu oraz nerwów: czasu, który inaczej poświęcisz na wielogodzinne przeglądanie ofert lub bieganie od sklepu do sklepu plus nerwów, związanych z mnóstwem kwestii do załatwienia. Finansowo, wbrew pozorom, też zaoszczędzisz! Zniknie problem niepotrzebnie zamówionych, niepasujących do całej koncepcji mebli czy przepłaconych elementów wyposażenia, z którymi potem nie wiadomo, co zrobić.

Nam zdarzało się poprawiać już urządzone pomieszczenia… Ich mieszkańcy żałowali, że w momencie aranżowania nie mieli świadomości tego, jak bardzo może to być czasochłonne i stresujące. Często przyznawali, iż nie zdawali sobie sprawy, jak trudno jest zaplanować funkcjonalne mieszkanie. Stwierdzali też, że gdyby od początku skorzystali z usług projektanta, dziś nie musieliby wprowadzać zmian i ponosić kolejnych kosztów.

Rozważ zatem, czy nie lepiej byłoby już na starcie mieć przemyślaną, sensowną aranżację. W czasie, gdy projektant będzie nadzorować wykonywanie kolejnych prac, Ty zajmiesz się swoimi sprawami czy spokojnie spędzisz czas z rodziną. Nie musisz martwić się, że gotowe mieszkanie nie będzie zgodne z Twą koncepcją, takie naprawdę „Twoje”! Zadbamy o to, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania. Oglądanie gotowego lokum będzie wisienką na torcie naszej współpracy. Obiecujemy, że nie będziesz żałować swojej decyzji o zatrudnieniu projektanta! Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, dlaczego przy kreowaniu wnętrz warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Zachęcamy do przejrzenia dotychczas zrealizowanych przez nas projektów i zapoznania się z naszą ofertą. Chętnie pomożemy Ci stworzyć wymarzone, komfortowe cztery kąty!

https://abegor.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-abegor-black.png

O Pracowni ABEGOR

Jesteśmy Zespołem kreatywnych architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i designerów. Oddajemy się pasji tworzenia, zarażających każdego dnia nowymi pomysłami i optymizmem. Pozwól, że zarazimy również Ciebie.

Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR | Realizacja: MobileTry

Korzystając ze Strony internetowej wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na zasadach określonych w naszej Polityce prywatności. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.