AktualnościPROJEKTUJĘ WNĘTRZEJak przemyślany projekt mieszkania wpływa na porządek w domu? - Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR

23 stycznia 2020

Jak przemyślany projekt mieszkania wpływa na porządek w domu?

Niemal każdy przyznaje, że lubi, gdy dookoła panuje ład. Uporządkowane mieszkanie to miejsce, do którego chce się wracać. To przytulna, przyjazna przestrzeń, sprzyjająca wyciszeniu i zrelaksowaniu. Paradoksalnie, mało kto lubi sprzątać! Czy jest zatem jakiś sposób na to, aby uniknąć konieczności ciągłego układania, przestawiania i aranżowania od nowa? Tak! Ten sposób to przemyślany, sensowny projekt wnętrz. Zobacz, jak możesz ułatwić sobie życie, gdy już na starcie podejmiesz dobre decyzje w kwestii swych czterech kątów!

Najpierw potrzeby, potem projekt

Od czego zacząć projektowanie? Nasze doświadczenie pokazuje, że kluczowe są tutaj potrzeby przyszłych domowników. Dlatego zawsze, zanim przystąpimy do sporządzania projektu, dokładnie badamy te właśnie oczekiwania. Zdajemy sobie sprawę, że na tym etapie nie wszystko może być klarowne. Wiemy, że możesz jeszcze nie mieć konkretnej wizji. Dlatego też w poznaniu Twoich potrzeb pomocna jest ankieta projektu wnętrza. Dzięki niej zwrócisz uwagę na kwestie, o których może dotychczas nie myślałeś/nie myślałaś. Uzmysłowisz sobie, czego oczekujesz na chwilę obecną oraz co może być niezbędne w Twoim domu za jakiś czas. Lubisz wystrój minimalistyczny? A może nie chcesz pozbywać się rzeczy, do których masz sentyment, ale szukasz sposobu na ich sprytne przechowywanie i utrzymanie porządku?

Doświadczony projektant wnętrz umie przewidywać. Czasami musi nawet wyprzedzić oczekiwania swoich klientów! Jako zespół, odpowiedzialny za kształt Twoich czterech kątów, zrobimy wszystko, aby poznać i przewidzieć Twoje potrzeby. Postaramy się unaocznić Ci niektóre aspekty, aby wspólnie wypracować najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Wszystko po to, by przygotować projekt jak najlepiej spełniający Twoje wymagania. W efekcie wykreujemy przestrzeń, w której będziesz się czuć wspaniale – pozbawioną bałaganu, harmonijną i po prostu wygodną do życia.

Projekt mieszkania a porządek

Przestrzeń do życia powinna być dostosowana do osób, które będą w niej przebywać. Dobry projektant wnętrz bierze pod uwagę potrzeby klientów, jeśli chodzi o użytkowanie lokum oraz o wypoczynek. Wizja mieszkania musi również uwzględniać miejsca do przechowywania wszelkich przedmiotów, z których będą korzystać domownicy.

Porządek to jedna z najważniejszych kwestii, jakie poruszamy na etapie projektowania. I nie chodzi tu o to, aby Twoje cztery kąty koniecznie wyglądały jak na zdjęciach we wnętrzarskich magazynach – nieskazitelnie i idealnie. Owszem, mieszkanie powinno być wizualnie ładne. Jednak znaczenie ma też łatwość utrzymania w nim praktycznego ładu. Bo co w sytuacji, gdy w kilka tygodni po wprowadzeniu się, Twoja przestrzeń zacznie być zagracana? Bez sensu, prawda? Tymczasem porządek w domu sprawia, że:

  • łatwiej jest się odprężyć i zrelaksować, nie myśląc o piętrzących się stertach ubrań czy wypełnionych po brzegi półkach i szafach,
  • nie trzeba potykać się o stojące na przejściu buty, pudełka i inne przedmioty,
  • znika kłopot z irytującym szukaniem potrzebnych rzeczy,
  • wszystko jest łatwo dostępne – nie trzeba przekopywać się przez stos szpargałów, żeby po coś sięgnąć,
  • można zaoszczędzić sporo czasu i zamiast znów przestawiać rzeczy z kąta w kąt – pójść na spacer bądź do kina! 🙂

Jak widać, warto już w momencie projektowania pomyśleć o wszelkich schowkach i sprytnych systemach przechowywania. A skoro dotarliśmy już do tego miejsca, to w Twej głowie pojawia się zapewne konkretne pytanie…

… Jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Cóż, dla jednych nie stanowi to większego problemu. Inni z kolei skarżą się, że już po tygodniu od sprzątania cały dom na nowo tonie w bałaganie. Zachowanie porządku jest trudne zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie zwyczajnie brakuje miejsca na niektóre rzeczy. Ponadto sama aranżacja nie zawsze pomaga w sensownym przechowywaniu bibelotów. Da się jednak temu zaradzić! Poniżej pokażemy Ci kilka sposobów na to, jak utrzymać ład w domu.

Przemyślane meble i miejsce na domowe AGD

Prawidłowo zaprojektowane lokum to początek sukcesu. Często bałagan jest skutkiem właśnie tego, że od początku układ wnętrz i rozmieszczenie poszczególnych elementów nie były przemyślane. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Meble na wymiar w pokoju oraz w sypialni, kanapy i siedziska ze schowkami – to oczywiste rozwiązania. A co jeszcze się sprawdzi? Na pewno pawlacz pod sufitem w przedpokoju oraz łazienkowe szafki z lustrzanymi drzwiczkami. Po co zajmować miejsce nad umywalką samym lustrem, gdy możesz wygodnie przechowywać za nim akcesoria łazienkowe?

W niewielkim mieszkaniu, w korytarzu, niezbędna jest pojemna szafa. Powinna ona znaleźć się tuż przy wejściu. I nie musi to być wyłącznie szafa na kurtki, spodnie i swetry! Przyda się w niej także miejsce na buty oraz przestrzeń na inne akcesoria: parasolki, czyściki do butów, torebki czy paski. Bardzo użytecznym rozwiązaniem będzie też wbudowana szuflada na rękawiczki, czapki, szaliki i inne drobne elementy garderoby. Nowoczesny projekt wnętrza szaf często uwzględnia rozmaite schowki, dodatkowe wieszaki, oświetlenie i praktyczne lustra.

ZABUDOWA SZAFY W HALLU
PRZYKŁADOWA ZABUDOWA SZAFY W KORYTARZU

Planujesz niewielką łazienkę? W takim wypadku trzeba przewidzieć, gdzie będzie stała pralka. Warto wygospodarować na nią przestrzeń, w której będą również przechowywane akcesoria do mycia i środki czystości. To sprawi, że rzeczy związane ze sprzątaniem i praniem znajdą się w jednym miejscu – co na pewno ułatwi zachowanie porządku. Niech wylądują tam takie rzeczy jak mop, miednice, kosz na pranie, proszek, miotła i inne potrzebne Ci utensylia. Warto pomyśleć o zabudowie pralki i jej okolic, aby to wszystko zostało ładnie schowane. Nie musisz przecież ciągle mieć mopa na widoku.

projekt mieszkania- zabudowa pralki

ZABUDOWA PRALKI

Utrzymanie porządku – przydatne triki

Na koniec podzielimy się z Tobą jeszcze kilkoma praktycznymi, łatwymi w zastosowaniu wskazówkami. Ich wdrożenie pozwoli Ci cieszyć się ładem w swoim domu. I to bez konieczności regularnego, radykalnego sprzątania! Oto one:

  • Odkurzacz warto ulokować w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. W ten sposób odkurzanie nie będzie kojarzyło się z walką, polegającą na wielokrotnych próbach dostania się do urządzenia i odkopania go z rozmaitych gratów!
  • Drobne przedmioty przechowuj w większych pudełkach. Wbrew pozorom, nie zabiorą one miejsca, za to przyczynią się do zachowania porządku i ułatwią segregowanie poszczególnych rzeczy.
  • Spodnie układaj w szafie pionowo. Podobnie bieliznę czy skarpetki w szufladach. Dzięki temu nie będzie trzeba przerzucać całego stosu ubrań, aby dostać się do konkretnego elementu garderoby.
  • Niech każda rzecz w Twoim domu ma swoje stałe miejsce. Gdy czegoś używasz, odłóż ten przedmiot z powrotem tam, gdzie powinien się znajdować. Może warto wyrobić sobie pewne nawyki – np. zaraz po wejściu do domu odwieszać klucze do specjalnej szafeczki?
  • Co jakiś czas sprawdź, z których rzeczy już w ogóle nie korzystasz. Nie nosisz już niektórych ubrań? A może nie potrzebujesz tego okrętu w butelce, przywiezionego lata temu z wakacji? Pozbądź się zatem takich „zagracaczy” z mieszkania!

Specjalistką we wszelkich porządkach i przemyślanym układaniu rzeczy jest Marie Kondo. Z wartościami, które ona przekazuje, utożsamiamy się w swojej pracy nad projektami wnętrz. To między innymi jej porady zainspirowały nas do stworzenia tego wpisu. Uważamy, że nadmiar rzeczy nie sprzyja porządkowi, a jeżeli już jest ich dużo – konieczne jest zaprojektowanie miejsc do ich przechowywania. Część z powyższych wskazówek, a także wiele innych rad, znajdziesz w książkach autorstwa Marie.

Chcesz żyć w harmonijnej, uporządkowanej przestrzeni? Chętnie pomożemy Ci w jej wykreowaniu, przygotowując dla Ciebie sensowny projekt mieszkania lub domu. To baza do osiągnięcia upragnionego ładu. O utrzymanie porządku w gotowej przestrzeni mieszkalnej niestety będziesz musiał/musiała już zadbać samodzielnie. Mamy jednak nadzieję, że nasze rady okażą się tu pomocne. Zapraszamy po kolejne inspiracje – znajdziesz je na blogu już wkrótce!

https://abegor.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-abegor-black.png

O Pracowni ABEGOR

Jesteśmy Zespołem kreatywnych architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i designerów. Oddajemy się pasji tworzenia, zarażających każdego dnia nowymi pomysłami i optymizmem. Pozwól, że zarazimy również Ciebie.

Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR | Realizacja: MobileTry

Korzystając ze Strony internetowej wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na zasadach określonych w naszej Polityce prywatności. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.