PROJEKTUJĘ WNĘTRZESzklane ściany działowe w aranżacji wnętrz: czy warto? - Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR

14 lipca 2020

Szklane ściany działowe w aranżacji wnętrz: czy warto?

Podział przestrzeni za pomocą tradycyjnej ściany działowej nie zawsze jest możliwy. Co więc zrobić, gdy wiadomo, że dodatkowa ścianka przytłoczyłaby wnętrze? Czy trzeba kompletnie z niej rezygnować? Nie! Alternatywa to… ściana ze szkła. Zobacz, jakie rozwiązania masz tutaj do wyboru!

Szklane ściany w… domu? Jak najbardziej!

Wydawałoby się, że szklane ścianki działowe sprawdzają się wyłącznie w przestrzeniach publicznych. Kojarzą się one często z korytarzami w różnych instytucjach, oddzieleniem boksów na open space, hotelowym lobby… Tymczasem szkło to na tyle praktyczne tworzywo, że w aranżacjach wnętrz mieszkalnych wciąż zyskuje ono na popularności. Przekonaj się o tym, czytając dalej nasz artykuł!

Cichy, osobny kącik? Proszę bardzo!

Każdy potrzebuje mieć w swoim domu spokojny, sprzyjający relaksowi kąt. Dla jednych jest to wygodna sypialnia, dla innych – zakątek z kanapą i stosem książek, dla jeszcze innych – stół w jadalni. Niestety, w niewielkich mieszkaniach wydzielenie takiego miejsca bywa nie lada wyzwaniem. Jak to zrobić, żeby nie ograniczyć zbytnio przestrzeni, a jednocześnie zachować odrębność stref? Świetnym rozwiązaniem do małych wnętrz są właśnie szklane ściany działowe. Sprawdzą się one oczywiście także w większych przestrzeniach – np. zaaranżowanych loftach. Stosując tafle ze szkła, możesz np.:

 • wydzielić niewielką sypialnię z części dziennej, jednocześnie nie tracąc na oświetleniu strefy salonowej,
 • oddzielić prywatną łazienkę od sypialni,
 • przegrodzić strefę wypoczynkową i jadalnię,
 • wydzielić aneks kuchenny i część jadalnianą,
 • stworzyć domową, niewielką oranżerię.

Doświetl, łącz, a jednocześnie… dziel!

Stałe, nieprzezroczyste ściany działowe nie są najlepszym rozwiązaniem do niewielkich powierzchniowo mieszkań. Nie tylko zabierają one i tak ograniczone już miejsce, ale dodatkowo zmniejszają dopływ światła dziennego do poszczególnych stref domu. Dlatego w takiej sytuacji zdecydowanie dobrym pomysłem jest postawienie ścian ze szkła. Pozwalają one wydzielić niezależną, dobrze doświetloną przestrzeń użytkową. Tam, gdzie w innym przypadku mielibyśmy ciasny, mroczny zakątek – dzięki szklanej ściance otrzymujemy jasną i przestronną strefę!

Weźmy na tapet kącik sypialniany. Szkło pozwala oddzielić go od części dziennej, a jednocześnie nie sprawia, że strefa dla gości wydaje się ciasna i nieforemna. Za szybą – od strony sypialni – można zainstalować dodatkowo karnisze ze stylowymi zasłonami, pasującymi do całego wnętrza. Wówczas gdy ktoś z domowników idzie spać, może zaciągnąć kotary i tym samym zapewnić sobie prywatność i komfort wypoczynku.

Podobnie sprawa wygląda, gdy chce się wydzielić kąt do pracy z pokoju dziennego albo z sypialni. Być może warunki lokalowe nie pozwalają Ci zaaranżować gabinetu jako osobnego pomieszczenia… Na szczęście dzięki szklanej ścianie jesteś w stanie stworzyć sobie zaciszną, odosobnioną przestrzeń. Zalety? Po pierwsze, nie będziesz mieć kuszącego widoku na telewizor z kanapą albo łóżko (co mogłoby zniechęcać do pracy). Po drugie – pozostali domownicy, widząc przez szybę, że pracujesz, dostają jasny sygnał: nie przeszkadzać! A jeżeli jednak wolisz mieć w tym czasie pod kontrolą to, co dzieje się w pozostałej części domu – postaw na szklaną ścianę działową z drzwiami rozsuwanymi, które będzie można zawsze otworzyć na resztę pomieszczenia.

Nie tylko same ściany!

Mogłoby się wydawać, że szkło, wprowadzane do mieszkań, to swego rodzaju nowinka techniczna. Czy jednak jest to rzeczywiście coś nowego? Nie do końca! Przecież w niejednym mieszkaniu zobaczyć można:

 • kredens/szafki kuchenne z szybkami, pozwalającymi oglądać zawartość mebla,
 • stoliki kawowy lub ławę ze szklanym blatem,
 • lustrzane powierzchnie drzwi szafy, np. w garderobie,
 • szybę, oddzielającą wannę od reszty łazienki i chroniącą przed zachlapaniem podłogi,
 • balustrady schodów, pomiędzy którymi zainstalowano stylowe, szklane wykończenia.

Nie zapominajmy też o kojarzących się z minionymi latami drzwiach z szybą. Takie drzwi prowadziły przecież do pokoi mieszkaniach, urządzanych w blokach. I choć nie każdemu relikty przeszłości mogą się podobać, nie zmienia to faktu, że szkło towarzyszy nam w domach już od dawna, w różnych formach!

Rodzaje szklanych ścian działowych: jak wybierać?

Przejdźmy teraz do kilku kwestii technicznych. Jeśli rozważasz zainstalowanie w swym domu takiej ścianki, warto poznać jej rodzaje. Szklane ściany można podzielić według kilku kryteriów. Zacznijmy od systemu montażu!

Ściany bezramowe i ramowe

Z ramowym systemem mocowania mamy do czynienia wtedy, gdy szyby znajdują się w aluminiowych profilach. Szkło jest zamocowane dzięki specjalnym listwom zatrzaskowym, wykonanym najczęściej z polichlorku winylu (PCV). Ramy, choć aluminiowe – są niezwykle wytrzymałe. Opracowano techniki, pozwalające uczynić je maksymalnie cienkimi (nawet poniżej 2 cm!). Dzięki temu całość nie przytłacza pomieszczenia. Co więcej, wiele firm oferuje ramy w wielu kolorach do wyboru. Nie musisz zatem decydować się na czarne albo srebrne profile. Poszczególne elementy spajane są za pomocą mimośrodowych łączników, dzięki czemu w prosty sposób można je w razie potrzeby zdemontować albo przestawić. W tym systemie da się zainstalować również przesuwne szklane drzwi.

Bezramowe mocowanie opiera się natomiast na okuciach, co umożliwia wprowadzenie w nim np. samozamykających się drzwi. Ten typ montażu daje teoretycznie większą swobodę, jeśli chodzi o dobór kształtów. Ponadto łatwiej utrzymać całość w czystości, gdyż nie trzeba usuwać kurzu czy zanieczyszczeń z wielu zakamarków i dodatkowych ram. Zabudowa ta też jest mniej widoczna. Na jaki zatem typ postawić? Wszystko zależy od celu, w jakim ma być stawiana ścianka. Warto omówić to zagadnienie z architektem wnętrz. Podpowiemy, że do przestrzeni loftowych wspaniale nadają się szklane ściany z czarnym lub ciemnym mocowaniem ramowym. Szkło spójnie komponuje się tu z elementami metalowymi i skórzanymi. Tymczasem do minimalistycznych aranżacji lepiej pasuje konstrukcja bezramowa. Oczywiście szklane elementy znakomicie odnajdą się i w innych stylach, współgrając np. z drewnem różnego koloru.

Podział ze względu na przezroczystość

Poza systemem mocowania znaczenie ma wybór samego szkła. Tutaj możesz postawić na gładkie szkło bezbarwne albo na szybę matową. Jak łatwo się domyślić, pierwsza opcja sprawdzi się tam, gdzie chodzi o jak najmniejsze ograniczenie dopływu światła dziennego do wydzielanej przestrzeni. Przejrzysta szyba nijak nie przyciemni wnętrza. Wybierz ją, gdy zależy Ci na odpowiednim, solidnym doświetleniu.

Gdy jednak większe znaczenie ma dla Ciebie aspekt dekoracyjny, rozważ szkło matowe. Tutaj możesz bowiem wybierać różne kolory szyb lub postawić na szkło mleczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować szyby z wybranym wzorem. Jeżeli zatem marzysz o wydzieleniu gabinetu z sypialni i oddzieleniu go np. widokiem palm i nadmorskiej plaży – proszę bardzo! Niby ściana, a jednocześnie niezbyt przytłaczająca – bo szklana, a przy tym jeszcze ozdobna. Z sypialni też możesz mieć ten widok – oczywiście z drugiej strony (w lustrzanym odbiciu).

Inne typy ścian ze szkła

Chcemy jeszcze zaprezentować Ci dwa ciekawe produkty, będące tak naprawdę rodzajem szkła matowego. W razie potrzeby je również możesz zastosować w konstrukcji ścianek.

Pierwszy rodzaj to szkło piaskowane. Technologia jego obróbki polega na bombardowaniu szklanej powierzchni piaskiem, co odbywa się pod wysokim ciśnieniem. Efektem jest zmatowienie szkła. Warto zauważyć, że tutaj można uzyskiwać powierzchnie z określonymi wzorami. Jest to dobry sposób na to, aby uzyskać matową ścianę np. z roślinnymi, przezroczystymi ornamentami.

Drugi typ to szkło, stosowane w połączeniu z elektryczną folią. Najczęściej jest to folia LCD (ciekłokrystaliczna), zalaminowana pomiędzy szklanymi warstwami. Producenci oferują także samą folię, nadającą się do naklejenia na już wybudowaną ściankę działową. To nowoczesne rozwiązanie, pozwalające sterować przejrzystością szkła. Folia jest oczywiście podpięta do zasilania. Gdy płynie przez nią prąd, kryształy w sieci ulegają uporządkowaniu, a więc szyba staje się przezroczysta. Odłączenie zasilania powoduje zaś niemal natychmiastowe zmatowienie. To idealne rozwiązanie chociażby do wspomnianego już wyżej domowego gabinetu. Chcesz pracować w skupieniu? Wystarczy, że naciśniesz przycisk na pilocie albo na ścianie i już możesz oddzielić się od otoczenia matową szybą!

 

Szklana zabudowa a bezpieczeństwo domowników

Ostatnia, aczkolwiek wcale nie błaha kwestia, to bezpieczeństwo proponowanych tutaj rozwiązań. Wiemy, że w różnych mieszkaniach panują różne warunki. W jednych jest przestronnie, w innych zaś trzeba nieco uważać, gdyż przestrzeń jest dość ciasna. Czy zatem szkło to dobry pomysł? Jak wygląda kwestia instalacji takich ścianek przy kilkuletnich, ruchliwych dzieciach bądź domowych zwierzakach?

Cóż, obecnie wykonywane szklane tafle mają grubość kilku-kilkunastu milimetrów (zwykle do 12 mm). Stosowane jest tu szkło bezpieczne w dwóch wariantach:

 • hartowane – w przypadku rozbicia rozpryskuje się na niewielkie kawałki o tępych krawędziach, dzięki czemu osoba, będąca w pobliżu, nie zostanie pokaleczona,
 • laminowane – będące połączeniem szklanych tafli i specjalnej folii; pod wpływem uderzenia taka szyba nie rozbija i nie rozsypuje się, lecz powstaje na niej sieć pęknięć, rozchodzących się od miejsca uderzenia.

Tego typu szyby są produkowane zgodnie z obowiązującymi normami. Warto zawsze sprawdzić, czy i jakie normy spełnia wybrany przez Ciebie produkt. Kupując pewne, sprawdzone tafle szklane, możesz być spokojny/spokojna o bezpieczeństwo wszystkich – nawet najmłodszych domowników.

Szkło to wdzięczne tworzywo, świetnie nadające się do przestrzeni mieszkalnych. Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się odczarować mit pt. „szklane ściany – tylko w zakładach pracy”. Jeśli jednak nadal się wahasz, zachęcamy do kontaktu. Wspólnie możemy poszukać optymalnego rozwiązania do Twojego domu!

szklane ściany działowe w aranżacji wnętrz

szklane ściany działowe w aranżacji wnętrz

szklane ściany działowe w aranżacji wnętrz

 

 

https://abegor.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-abegor-black.png

O Pracowni ABEGOR

Jesteśmy Zespołem kreatywnych architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i designerów. Oddajemy się pasji tworzenia, zarażających każdego dnia nowymi pomysłami i optymizmem. Pozwól, że zarazimy również Ciebie.

Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR | Realizacja: MobileTry

Korzystając ze Strony internetowej wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na zasadach określonych w naszej Polityce prywatności. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.