Hortensja: 5 najciekawszych gatunków
Są jednymi z najładniejszych roślin, zdobiących polskie ogrody. Ich wyjątkowo dekoracyjne, spore kwiatostany oraz liście upiększają otoczenie od lata do jesieni. Cóż to za okazy? Oczywiście hortensje! Co ciekawe, prezentują się one wspaniale również zimą – a to za sprawą pozostawionych, zaschniętych kwiatostanów. Jakie są najpopularniejsze gatunki hortensji? W jakich warunkach najlepiej one rosną? Dowiesz się tego, czytając nasz wpis. Zapraszamy do lektury!
Wiele gatunków, różne warunki
Wydawałoby się, że niezależnie od gatunku, warunki uprawy powinny być bardzo podobne. Tymczasem nie do końca tak jest. I choć wszystkie hortensje uwielbiają żyzne, przepuszczalne i wilgotne podłoże, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego, to w przypadku nasłonecznienia sprawa nie jest taka oczywista. Jedne z nich mogą spokojnie rosnąć w pełnym słońcu, podczas gdy inne preferują półcień lub nawet głęboki cień. Wniosek? Przed zakupem takiej rośliny dobrze jest rozeznać się w kwestii wymagań glebowych i klimatycznych. Warto upewnić się, czy w ogrodzie będzie można stworzyć jej odpowiednie stanowisko, sprzyjające wzrostowi i rozkwitowi w pełnej okazałości. Trzeba pamiętać, że niektóre gatunki mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia na zimowe miesiące – ale o tym dalej.
Hydrangea paniculata, czyli hortensja bukietowa
Pierwszy z omawianych przez nas gatunków przyciąga wzrok sporymi liśćmi. Kwiaty powstające na tegorocznych pędach zwykle mają barwę kremowobiałą, ale mogą występować też inne ich kolory. Tworzą one piękne kwiatostany w kształcie stożka. Roślina kwitnie w szczycie letniego sezonu, czyli w lipcu oraz w sierpniu. Jeśli zatem uwielbiasz spędzać lato w swym przydomowym ogrodzie lub na działce, rozważ posadzenie tego gatunku! Upiększy on otoczenie, dzięki czemu jeszcze przyjemniej będzie wypoczywać na łonie natury, we własnym, zielonym zakątku! Za uprawą tej właśnie hortensji przemawia dodatkowo fakt, że jej pielęgnacja nie jest trudna. Poradzą sobie z nią nawet początkujący. Hortensja bukietowa lubi nasłonecznione miejsca. Cięcie przeprowadza się wczesną wiosną, a nawet w przedwiośniu – najlepiej jeszcze w marcu.
Popularne odmiany tej hortensji to ’Limelight’ o cytrynowożółtych kwiatach oraz niezwykle ciekawa i mrozoodporna VANILLE-FRAISE ’Rehny’, o kwiatostanach biało-różowo-czerwonych.
Hydrangea arborescens – hortensja drzewiasta, zwana też krzewiastą
Kolejny gatunek to wyróżniająca się dużymi liśćmi oraz kremowobiałymi kwiatami hortensja krzewiasta. Jej kwiaty tworzą kwiatostany kuliste. Podobnie jak w przypadku hortensji bukietowej, i tutaj pojawiają się one na pędach z tego roku. Gatunek drzewiasty zaczyna rozkwitać już z początkiem lata, w czerwcu. Projekt ogrodu może uwzględnić tę roślinę albo na stanowisku nasłonecznionym, albo w półcieniu. Nie można zapomnieć jednak o regularnym jej nawadnianiu. Warto ponadto wiedzieć, że okazałe kwiatostany da się zastosować do tworzenia dekoracji domowych z suszonych kwiatów. Pięknie się one prezentują także pozostawione na krzewie, gdy liście już opadną, a ogród opustoszeje na jesień. Hortensję krzewiastą również przycina się z początkiem wiosny, czyli w marcu.
Jedną z najbardziej znanych odmian tego gatunku jest ’Annabelle’. Polecamy też odporną na mrozy i wyróżniającą się sporymi kwiatami ’Grandiflorę’.
Hydrangea macrophylla, czyli popularna hortensja ogrodowa
Tę roślinę znają niemal wszyscy miłośnicy ogrodnictwa. Okazały, szeroko rozrastający się krzew o sporych liściach zdobi bowiem niejedną działkę i niejeden ogród. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch typów tutaj kwiatostany pojawiają się na pędach zeszłorocznych. W obrębie gatunku występuje spore zróżnicowanie kolorów kwiatów. Mogą one przybierać barwę od białej, poprzez różową i czerwoną, po fioletową i niebieską. Okazuje się, że kolor często zależy od pH podłoża!
Hortensja ogrodowa preferuje zacienione, lecz ciepłe miejsca. Co ważne, na zimę należy ją zabezpieczyć. Nie jest ona bowiem tak odporna na mrozy, jak jej krewna bukietowa. Dodatkowo nie można zapominać o obcinaniu na wiosnę przekwitniętych już kwiatostanów. Jako że gatunek ten wymaga nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych, decydując się na niego, warto mieć już choć odrobinę doświadczenia w ogrodnictwie.
Znane odmiany tej rośliny to , nadająca się m.in. do zasuszania oraz niezwykła ’Endless Summer’ – mrozoodporna i kwitnąca na dwóch rodzajach pędów (nowych i zeszłorocznych).
Hydrangea anomala subsp. petiolaris – hortensja pnąca
A oto mniej znana, ale piękna i interesująca roślina. Jej zdrewniałe, bujne pnącze może osiągnąć wysokość nawet 20 metrów. Jak? Gatunek ten „wspina się” za pomocą korzeni przybyszowych. Hortensję pnącą wyróżniają przede wszystkim połyskliwe liście, które żółkną u schyłku lata. Kwiatostan tego gatunku, inaczej niż w przypadku hortensji drzewiastej czy bukietowej, jest płaski. Kwiaty mają zwykle barwę białą. Roślina kwitnie wcześniejszym latem – w czerwcu i lipcu. Lubi ona cień, więc spokojnie można sadzić ją jako roślinę okrywową – zadarniającą. Tradycyjnie, jak i w przypadku innych hortensji, przycinanie realizuje się na początku wiosny (luty, marzec).
Wśród znanych gatunków wskazać możemy Ci ’Mirandę’ o zielono-żółtych liściach oraz ’Take a chance’ z liśćmi w kolorze zielono-białym. Te odmiany naprawdę wspaniale prezentują się w ogrodzie!
Hydrangea quercifolia, czyli hortensja dębolistna
Jak sama nazwa wskazuje, odmiana ta ma duże liście, kształtem przypominające liście dębu. Jesienią zmieniają one barwę na czerwoną. Ten gatunek nie rośnie w górę tak jak niektóre inne hortensje, ale wypuszcza sporo pędów bocznych. Kwiatostany mają kształt stożka, a kwiaty są białe. Co ciekawe, roślina ta kwitnie całkiem długo (jak na hortensję), bo od lipca do września, czyli nawet 3 miesiące. Preferuje półcieniste miejsca, ale osłonięte od podmuchów wiatru oraz lekko kwaśną glebę w miejscu posadzenia.
Gatunek ten polecamy osobom, które mieszkają w zachodnich rejonach naszego kraju. Dlaczego? Cóż, ta hortensja nie jest szczególnie odporna na zimno. Jej kwiatowe pąki niestety często przemarzają. Dobrze jest więc zabezpieczyć ją przed zimą. Przekwitnięte kwiatostany należy obcinać wiosną, w marcu albo w kwietniu.
Z odmian hortensji dębolistnej szczególnie polecamy ’Burgundy’ o intensywnie czerwonych kwiatach.
Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci rozeznać się w rozmaitych gatunkach i odmianach pięknych, ozdobnych hortensji. Czy wiesz już, którą z nich chcesz mieć w swoim ogrodzie?