Liliowce: byliny do każdego ogrodu
Liliowce to znane od wieków, piękne i długowieczne byliny. Nie sprawiają żadnych problemów w uprawie stąd są niezastąpione w każdym ogrodzie!
Liliowce pochodzą z Chin, gdzie od tysiącleci znajdują zastosowanie w kuchni i w medycynie ( tutaj przeczytasz więcej ), od XVI wieku znane są również w Europie. Nazwa łacińska Hemerocallis pochodzi od greckiego słowa hemera znaczącego „dzień” i kallos, znaczącego „piękno”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „piękno dnia”. Byliny te tworzą okazałe kępy, jednak największą ozdobę stanowią kwiaty przypominające kwiaty lilii. Pojedynczy kwiat zachowują świeżość przez jeden dzień, stąd niemiecka lub angielska nazwa „lilia jednego dnia” (ang. daylily, niem. Taglilie ). Roślina wytwarza jednak liczne pąki, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym i ciągłym kwitnieniem przez kilka tygodni.
Liliowce - co musisz wiedzieć
Kwiaty: Kwiaty występują w barwach bladożółtych, żółtych, złotych, pomarańczowych, pomarańczowoczerwonych i wyróżniających się czerwonopurpurowych, mahoniowych i czerwonych prawie czarnych. W odcieniach różu występują rzadko i są to odcienie lila, brzoskwiniowe i łososiowe. Czysto białe kwiaty jeszcze nie istnieją i występują zwykle z lekkim zabarwieniem zielonym lub żółtym. Liczne odmiany dwubarwne lub paskowane. Kształt, wielkość i zapach kwiatu zależy od odmiany. Kwiaty pojawiają się na roślinie przez 4-8 tygodni.
Liście: Równowąski, trawiaste, sezonowe lub zimozielone. Pojawiają się już w marcu i nie są im groźne późne przymrozki. Odmiany o liściach sezonowych, jesienią przebarwiają się na żółto.
Pokrój: Kępa o łukowato przewieszonych liściach. Wysokość rośliny w zależności od odmiany od 30 do nawet 170 cm.
Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste, w cieniu słabo kwitną. Roślina tolerancyjna co do gleby- dobrze znosi stanowiska suche, jak i wilgotne. Najlepiej jednak czuje się w lekkim cieniu, na glebach żyznych, lekko wilgotnych, nawet gliniastych.
Uprawa: Uprawa liliowców nie jest kłopotliwa. Odwdzięczą się jednak pięknym kwitnieniem, jeśli będziemy je regularnie podlewać oraz zasilimy je dwa razy w roku. Polecamy również usuwać przekwitłe kwiatostany, aby roślina nie traciła energii na zawiązywanie nasion. Zimują w gruncie, Jest bylina długowieczna, na jednym stanowisku potrafi rosnąć 20-30 lat!. Żadna z części rośliny nie jest trującą dla ludzi i zwierząt. Młode rośliny bez problemu rozmnożymy przez podział karp, zabieg najlepiej wykonać jesienią. Odmiany niskie i miniaturowe (do 60 cm wysokości) sadzimy 7-9 szt./ m2, natomiast odmiany wysokie 3-5 szt./m2.
Zastosowanie: Liliowce to rośliny uniwersalne- wyższe odmiany świetnie będą wyglądać w kompozycjach z innymi bylinami i trawami, znajdą również zastosowanie przy obsadzaniu skarp i oczek wodnych. Niskie pięknie będą wyglądać w dużych grupach np.: jako obwódki. Liliowce to również świetny wybór do donic i pojemników. Liście pojawią się w szybkim tempie już od marcu więc nie musimy martwić się o dekoracyjność rośliny wczesną wiosną. Duża, różnorodna paleta barw pozwala na skomponowanie ciekawych zestawień z innymi roślinami.
Odmiany: Liczbę odmian szacuje się na ok. 10 000 i wciąż pojawią się nowe. Dobierając więc roślinę do naszego ogrodu należy sugerować się wysokością rośliny, wielkością i kolorem kwiatu oraz okresem kwitnienia.
Liliowce możemy podzielić na 3 grupy odmian:
- odmiany miniaturowe, kwiaty 5-7 cm średnicy, wysokość 30-80 cm, kwitną na ogół wcześniej począwszy od maja,, najlepiej prezentują się w dużych grupach np.: 'Stella de Oro'
- odmiany o kwiatach średniej wielkości, o średnicy 8-11 cm, wysokość 50-90 cm, kwitną od początku czerwca do końca sierpnia, czasami dłużej np.: ' Pink Damask', 'Strawbery Candy'
- odmiany o dużych kwiatach, o średnicy 12-18 cm!, kwitną od początku czerwca do września np.: 'Night Embers', 'Golden Prize'
Mamy nadzieję, że udowodniliśmy że Liliowce to niezwykłe byliny do każdego ogrodu. Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sięgnij po więcej w zakładce BLOG.