Podstawy aranżacji tarasu – część 2: ściany i zadaszenie
Taras, będący przedłużeniem domu i niejako „salonem letnim”, warto urządzić w przemyślany sposób. Kiedy wiesz już, jaka będzie podłoga i które rośliny muszą się tam znaleźć, czas pomyśleć o kolejnych elementach. Idąc w górę, zastanówmy się: czy i jak zadaszać przestrzeń tarasową? A dalej – czy konstruować dookoła stałe ścianki, czy może wybrać te, zaaranżowane z roślin? Pomożemy Ci w podjęciu decyzji!
Zadaszenie tarasu: stałe czy ruchome?
Masz już plan na tarasową podłogę i wyklarował Ci się pomysł na roślinne ozdoby? Jeśli jeszcze nie, nic straconego! O tym, od czego zacząć aranżację i jak wybierać podłogi na taras, pisaliśmy już wcześniej – zachęcamy do zajrzenia! To jednak jeszcze nie wszystko. Aby przydomowa przestrzeń pozwalała na wypoczynek nawet podczas deszczu, przyda się zadaszenie. Możesz postawić na ruchome (zwijalne) bądź zainstalowane na stałe rozwiązanie. Sprawdzi się ono również w słoneczne, ciepłe dni, aby zapewnić sobie co nieco cienia. Co wybrać? Zależy to m.in. od wielkości tarasu i od tego, jak prezentuje się bryła budynku. Zadaszenie i ściany powinny bowiem być z nią spójne.
Systemy zadaszeń tarasowych z rusztowaniem
Gdy przed domem masz do dyspozycji nieco przestrzeni na większy taras, możesz spokojnie postawić konstrukcję stałą. Zwykle dach taki stanowi rusztowanie, wykonane z drewna lub malowanego proszkowo metalu, poliwęglanowymi lub – rzadziej – blaszanymi elementami (blachodachówka).
Poliwęglan (PC) jest popularnym materiałem do tego typu zastosowań, gdyż:
- przepuszcza światło słoneczne,
- wykazuje się odpornością na pęknięcia i uszkodzenia,
- jest bezpieczniejszy od szkła,
- może być stosowany w szerokim przedziale temperatur,
- w wersji przezroczystej nie rzuca się zupełnie w oczy, lecz można go też wybarwić.
Wadą tego materiału jest fakt, iż w upalne dni bywa pod nim gorąco. Decydując się na bazujący na nim dach, opłaca się często zrezygnować z zabudowania tarasu dookoła szczelnymi ścianami.
Warto pamiętać, iż zadaszenie stałe musi spełniać odpowiednie wymogi konstrukcyjne. Dlatego jego instalację najlepiej jest zlecić doświadczonym fachowcom. Wezmą oni pod uwagę m.in. takie aspekty jak maksymalne dopuszczalne obciążenie (zimą na dachu może powstać śniegowa czapa!), właściwy kąt nachylenia dachu oraz solidność podpór nośnych.
Sam wybór rusztowania i słupów podporowych powinien być podyktowany właśnie spójnością z budynkiem, do którego przylega taras. Drewniane elementy sprawdzą się przy domach klasycznych albo utrzymanych w stylistyce sielskiej, rustykalnej. Z kolei proste, nowoczesne bryły lepiej skomponują się z rusztowaniem stalowym lub aluminiowym – np. wybarwionym na czarno.
A może parasol lub markiza?
Jeżeli dysponujesz niewielką ilością miejsca na tarasie, prawdopodobnie lepszym wyborem okaże się lżejsze, delikatniejsze zadaszenie. Możesz oczywiście postawić na kwadratowy lub okrągły parasol. W słoneczne popołudnie zapewni Ci on sporo cienia, a jednocześnie nie będzie pod nim szczególnie gorąco. Wada? W przypadku intensywnej wichury konieczne może być jego złożenie, aby silne podmuchy go nie zniszczyły.
Praktyczniejsze jest natomiast zainstalowanie zwijalnej markizy – w pasującym do budynku kolorze. Rozpięta nad tarasem, skutecznie osłoni od lżejszego deszczu, a w pogodny dzień – od intensywnych promieni. A gdy jednak zechcesz zakosztować kąpieli słonecznej, łatwo złożysz ją i odsłonisz taras. Ważne, aby markiza była prawidłowo zamocowana przy ścianie, by nie podciekała tamtędy woda. Ponadto trzeba pamiętać, by nie zwijać wilgotnego płótna. W przeciwnym wypadku może bowiem powstać na nim grzyb. Markiza to rozwiązanie, pozwalające wygodnie wypoczywać tuż przed domem. Nie tylko pozwoli ona w spokoju dokończyć posiłek na tarasie, nawet jak zacznie padać, ale też zapobiegnie namakaniu podłogi i mebli wypoczynkowych.
Ściany w aranżacji tarasu: realne czy… pozorne?
No dobrze, mamy już podłogi, o których pisaliśmy w poprzedniej części. Jest też dach. Teraz pojawia się pytanie: czy zostawić taras otwarty po bokach, czy może stworzyć nieco zamkniętą, odciętą od zewnętrznych czynników przestrzeń? Znów zależy to od powierzchni, jaką zajmuje ten element krajobrazu. Przy mniejszych tarasach nie zalecamy tworzenia zamkniętej „klatki”, w której robiłoby się duszno.
Rozważając ściany, możesz wybrać któreś z następujących rozwiązań:
- szklane lub poliwęglanowe drzwi przesuwne, które pozwolą Ci korzystać z tarasu nawet w chłodniejsze dni,
- rozwijalny „ekran”, zamocowany w umieszczonej na ścianie budynku aluminiowej ramie,
- tkaninę rozpiętą na elementach rusztowania,
- kratownicę w połączeniu z pnącymi roślinami.
Przyjrzyjmy się tu szczególnie temu ostatniemu rozwiązaniu. Jest to stosunkowo prosty sposób na wykreowanie atrakcyjnej „ściany” tarasowej.
Pnącza na kratownicy: wypoczynek wśród natury!
Oto metoda na wyeksponowanie tego, co ładne, a jednocześnie ukrycie tego, co niekoniecznie nadaje się do oglądania z tarasu – np. kompostownika. Ważny jest tutaj dobór pnączy. Postaw na takie, które rosną wolniej i nie mają zbyt dużej masy, gdyż inaczej taras mógłby zostać przytłoczony. My proponujemy:
- gatunki zimozielone: wiciokrzew Henry’ego, bluszcz pospolity, a także trzmielinę pospolitą (nie należy do pnączy, ale potrafi pięknie wspinać się w górę),
- rośliny kwitnące: występujące w wielu odmianach powojniki, pnącą różę oraz groszek szerokolistny (idealny dla osób, uwielbiających sielskie klimaty),
- jednoroczne gatunki, takie jak nasturcja, tunbergia czy popularny wilec.
Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba starannie dobrać podporę dla wybranych gatunków. To po niej rośliny będą mogły się piąć, tworząc zieloną ściankę. Pamiętaj, że sama podpora też powinna być atrakcyjna, aby dobrze prezentowała się o każdej porze roku. Świetnie wygląda taka, która jest spójna z kolorem tła, na jakim będzie widoczna (np. brązowa ściana – brązowa kratownica). Kluczowa kwestia to wytrzymałość. Upewnij się, że wybrana grubość deseczek czy sztachetek wytrzyma napór określonego gatunku i nie zaczną one wyginać się albo pękać. Zalecamy ponadto odsunięcie takiej kratownicy od ściany budynku, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza dla rośliny. Ciekawym rozwiązaniem są także pionowe kolumny pod pnącza. Kilka takich kolumn w donicach stworzy oryginalną przegrodę między tarasem a otoczeniem.
Krzewy, drzewa i trawy na tarasie
Alternatywą dla kratownic są drzewa i krzewy, ustawione obok siebie w jednym rzędzie. Dobrze sprawdzą się tu te gatunki, które mają małe wymagania pielęgnacyjne. Mogą to być ozdobne wiśnie, wierzby czy brzozy. Z iglaków polecamy natomiast rozmaite odmiany sosen. Te odnajdą się szczególnie od południowej strony. Rolę „ścianki” świetnie odegrają też wybrane krzewy liściaste: dereń, hortensja, tawuła albo irga. Rozważ również szczepione na pniu krzewy.
Czy masz możliwość pozostawienia na tarasie drzewa, które już w tym miejscu rośnie? Jeśli tak, to gorąco polecamy takie rozwiązanie! Nie ścinaj go i nie karczuj, lecz skorzystaj z możliwości, jakie daje. Dookoła pnia będziesz mógł/mogła ustawić wybrane meble ogrodowe. Latem zyskasz na tarasie cień, w którym przyjemnie będzie wypoczywać! Co więcej, ten naturalny „daszek” w postaci korony drzewa sam będzie zmieniał swoje kolory z upływem pór roku. Piękny widok z okna gwarantowany! Jedyne, czego trzeba będzie pilnować, to regularne usuwanie opadłych liści z podłogi tarasu – zwłaszcza jesienią. A może rozważasz teraz posadzenie takiego okazu, bo akurat go nie masz? Czemu nie! Do wyboru masz drzewa:
- o cudownych kwiatach, takie jak wspomniana wyżej wiśnia, magnolia czy ozdobna jabłonka,
- o liściach w kolorze srebra, np. oliwnik lub biała wierzba,
- przebarwiające się na jesień, np. klon albo miłorząb,
- oryginalne i niecodziennie spotykane w ogrodach – takie jak zimozielony tamaryszek czy tulipanowiec.
Jeżeli chcesz pójść w kierunku jeszcze bardziej egzotycznych rozwiązań, postaw na… większe trawy w donicach. Co powiesz na bambusy? Skomponuj je chociażby z meblami z wikliny. Tak wyposażony taras będzie prezentował się naprawdę ciekawie! Niektóre trawy ozdobne mogą zaś przyjemnie szumieć na lekkim wietrze, umilając Ci czas, spędzany przed domem.
Meble ogrodowe/tarasowe: jak wybrać?
Na koniec, dla dopełnienia całości aranżacji tarasu, przyda się wybrać wypoczynkowe meble. Na rynku jest mnóstwo rozwiązań: począwszy od typowo ogrodowych mebli rattanowych i z wikliny, poprzez plastikowe leżaki/krzesełka, po nowoczesne sprzęty metalowo-szklane. Wybierając, kieruj się stylem, w jakim ma być urządzony cały taras. Rozważ, czy możesz pozwolić sobie na meble całoroczne, czy jednak będzie trzeba chować je na zimę. W tym drugim przypadku upewnij się, że masz w domu wystarczająco miejsca na przechowanie przez kilka miesięcy w roku krzesełek bądź stolika. I wreszcie, dostosuj wielkość i liczbę mebli do powierzchni całego tarasu. Zwróć uwagę, że tarasowe wyposażenie to często nie tylko stół z krzesłami! Gdy miejsce na to pozwala, możesz zakupić:
- ławę z wodoodpornym materacem lub wygodnymi poduchami,
- kilkuosobową, szerszą huśtawkę,
- hamak (lub kilka),
- zawieszone na stabilnych uchwytach „kule” do siedzenia,
- wygodne leżaki.
Masz już pomysł, co chcesz posiadać na swoim tarasie?
W tym i poprzednim artykule dość szczegółowo omówiłyśmy temat aranżacji tarasu. Mamy nadzieję, że z tą wiedzą łatwiej będzie Ci urządzać swoją przydomową przestrzeń! Zapraszamy również do lektury pozostałych poradników na blogu. A jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z zakresu projektowania tarasu albo ogrodu, zapraszamy do kontaktu! Zespół ABEGOR jest gotowy na nowe wyzwania aranżacyjne. 🙂