27 marca, 2020

Rearanżacja ogrodu: na czym polega i jak ją przeprowadzić? – część I

Rearanżacja ogrodu: na czym polega i jak ją przeprowadzić? – część I

 

Siedzenie w przydomowym ogrodzie wcale Cię nie odpręża? Perspektywa koszenia spędza sen z powiek, a nad rosnącymi w dowolne strony pnączami od dawna nie panujesz? To znak, że czas na rearanżację ogrodu! Przeprowadzenie określonych działań sprawi, że to miejsce stanie się harmonijnym przyczółkiem spokoju. A co więcej – będzie prezentować się niezwykle urokliwie, niezależnie od pory dnia i roku. Jak to osiągnąć? Podpowiemy!

 

W tej części dowiesz się, jakie błędy są najczęściej popełniane przy aranżowaniu ogrodów.  Z naszą pomocą przyjrzysz się swojej zielonej przestrzeni i dostrzeżesz to, co być może dotychczas Ci umykało, a jest istotne. Podpowiemy, co można zrobić, aby uzyskać wymarzony efekt. A wszystko to w odniesieniu do czterech aspektów, które warto mieć cały czas na uwadze. Zacznijmy zatem!

 

Ogród a dom: spójność jest w cenie

Po kupnie własnej nieruchomości przychodzi czas na prace wykończeniowe. Właściciele koncentrują się głównie na wnętrzach. Nic dziwnego – w końcu spędza się tam więcej czasu niż w przydomowym ogrodzie. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że przebywanie dookoła domu nie cieszy, a widok na ogród z okna – nie urzeka. Wielu naszych klientów, którzy nie zwrócili na to uwagi już na starcie, teraz chce w końcu coś zmienić. Jak to zrobić i od czego zacząć?

 

Po pierwsze – dobrze, aby przestrzeń dookoła domu była urządzona w zgodzie ze stylem aranżacji wnętrz. W końcu zielone otoczenie budynku mieszkalnego stanowi niejako jego przedłużenie i uzupełnienie. Zatem już na początku opłaca się mieć zarysowaną wizję  wymarzonego ogrodu, spójnego z projektowanymi właśnie wnętrzami. W roli elementu łączącego te dwie przestrzenie znakomicie sprawdzi się taras bądź przylegająca do zewnętrznej ściany altana.

 

Warto zadbać o to, aby styl aranżacji ogrodu komponował się także z samą bryłą budynku. Klasyczne budownictwo ze spadzistymi dachami, przypominające urocze domki poza miastem, ładnie wpasuje się w ogród angielski. Tymczasem surowy, nowoczesny dom o prostej konstrukcji lepiej będzie wyglądał, otoczony nieskomplikowanym, acz funkcjonalnym ogródkiem z modernistyczną małą architekturą.

 

Porządek w ogrodzie przede wszystkim

Chaotycznie poprowadzone ścieżki, rozrzucone w losowych miejscach narzędzia, niezaplanowane rabaty – wszystko to zaburza ład w przydomowym otoczeniu. Dlatego odświeżanie ogrodu warto zacząć od rozeznania się, co można uporządkować, przenieść czy poprawić. Najczęściej występujące tu problemy to:

  • zbyt otwarty ogród, w którym nie ma wydzielonych określonych stref (np. gospodarczej i wypoczynkowej),
  • kłopotliwa komunikacja, czyli zbyt dużo poplątanych ze sobą i prowadzących do nieprzemyślanego celu ścieżek,
  • niedopasowanie skali rozwiązań do rozmiarów ogrodu (np. za szerokie ścieżki w małym ogrodzie lub zbyt małe, chaotycznie rozmieszczone trawniki na dużej przestrzeni),
  • ustawione w widocznym miejscu nieatrakcyjne elementy, takie jak kosz na odpady czy skrzynia na narzędzia,
  • losowo rozsiane po całej przestrzeni rabaty, klomby,
  • niepasujące elementy dekoracyjne.

 

Co z tym wszystkim zrobić? Warto sensownie zaplanować i wytyczyć ścieżki, łączące poszczególne strefy ogrodu. Te zaś można wydzielić za pomocą pergoli bądź trejaży. Na pewno nie opłaca się mieszać funkcji poszczególnych części. Wyznacz obszary, przeznaczone na odpoczynek, uprawę grządek i prace gospodarcze. Kluczowe jest też dostosowanie skali do planowanego rozwiązania. Może np. okazać się, że szerszy chodnik jest zbędny. Zamiast tego lepiej czasem poprowadzić kilka  niewielkich przedeptów.

 

Rośliny, czyli okiełznaj naturę

Piękny, uporządkowany ogród to miejsce, w którym poszczególne gatunki współgrają ze sobą. Nie są one dobrane przypadkowo ani losowo – w takiej przestrzeni widać, że zostały starannie wyselekcjonowane. Gdy tak właśnie podejdziesz do przekształcenia ogrodu, znikną kłopoty z:

  • okazami, które za nic nie chcą rosnąć,
  • drzewami lub krzewami, które rozrosły się za bardzo i zacieniają zbytnio rabaty, przez co mniejsze gatunki muszą konkurować o światło,
  • dziwnym, nienaturalnym pokrojem roślin,
  • chaotyczną feerią barw,
  • więdnącymi, szpecącymi grządki roślinami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z doświadczenia wiemy, że klienci często nie są świadomi tego, jaką wielkość może osiągać dana roślina. Bywa, że poszczególne krzewy i drzewa sadzone są za gęsto. Niekiedy też rosną w miejscu, zupełnie dla nich niekorzystnym. Dlatego, nim zabierzesz się za odnawianie ogródka, wykonaj czynności z poniższej listy. Gorąco do tego zachęcamy! Co zrobić?

  1. Przeanalizuj otoczenie domu pod kątem nasłonecznienia i wilgotności.
  2. Poszperaj w sieci i przemyśl dobór roślin, mając na uwadze powyższe (każdy gatunek preferuje określone warunki, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę, światło czy pH gleby, w której rośnie!).
  3. Zdecyduj się na jeden styl ogrodu bądź ustal, w jakiej tonacji kolorystycznej go widzisz.
  4. Pomyśl, co na co chcesz spoglądać z okna lub jaki widok ma roztaczać się z tarasu.
  5. Na zakupach trzymaj się poczynionych wcześniej przez siebie ustaleń (to znacznie je ułatwi)!
  6. Rozważ, gdzie ma znajdować się trawnik. Wydziel na niego określoną część – taką, w której nie będzie trzeba lawirować z kosiarką między drzewami albo przenosić jej nad kolejnymi rabatami.

 

Zanim zaczniesz sadzić nowe okazy, przyjrzyj się, czy w ogrodzie nie ma zdziczałych krzewów. Gdy są, dobrze jest je przyciąć bądź usunąć. Ponadto przerzedź korony dużych drzew, wycinając np. najniższe gałęzie. W taki sposób poczynisz więcej miejsca na nowe, a przy okazji zapewnisz lepszy dostęp światła do wybranych partii ogrodu.

 

Estetyka, czyli co rzuca się w oczy?

Ten punkt jest mocno związany z zagadnieniem ładu w ogrodzie. Bo przecież gdy wszystko jest na swoim miejscu, to całość prezentuje się naprawdę pięknie. Jeżeli zatem zadbasz o uporządkowanie otoczenia domu, od razu dostrzeżesz poprawę jego estetyki. Oczywiście możesz zrobić jeszcze więcej:

  • kupić zestaw mebli ogrodowych, pasujących do całej koncepcji,
  • przyjrzeć się otoczeniu domu z perspektywy osoby, która dopiero do niego wchodzi (czyli od strony furtki),
  • zdecydować się na gatunki, piękne również zimą – np. kwitnące wtedy ciemierniki,
  • zawiesić na drzewie albo na tarasie dodatkowe elementy dekoracyjne, np. kolorowe lampiony/lampki,
  • umieścić w wybranych miejscach ciekawe elementy np. duże donice, nietuzinkowe rzeźby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rearanżacja ogrodu to nieco czasochłonne, ale na pewno warte zachodu przedsięwzięcie. Jego celem jest adaptacja przestrzeni przy domu do Twoich indywidualnych potrzeb. Za tym idzie osiągnięcie ładu i ułatwienie sobie prac ogrodowych w przyszłości. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami to wszystko okaże się prostsze. A jeśli wolałbyś jednak skorzystać z pomocy profesjonalnych architektów krajobrazu,  zapraszamy do kontaktu! Pracownia ABEGOR chętnie wesprze Cię w przebudowie Twego ogrodu. Jak wygląda współpraca z osobami, zajmującymi się tym profesjonalnie? Tego dowiesz się z następnej części tego artykułu!

Podziel się z innymi:

Gdzie jesteśmy?

Ul. Henryka Kamieńskiego 47 II p.
30-644 Kraków 

Kontakt

biuro@abegor.pl
+48 517 084 576

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram