27 lutego, 2020

Ciemierniki, czyli barwny ogród zimą!

Ciemierniki, czyli barwny ogród zimą!

Jest luty. Spoglądasz przez okno na swój ogród i tęsknisz: za latem, za zielenią, za barwnymi kwiatami… Gdy przestrzeń dookoła domu wydaje Ci się smutna i szara, oznacza to jedno: czas posadzić ciemierniki! To wyjątkowe rośliny, które upiększą rabaty wtedy, gdy inne okazy tkwią jeszcze w zimowym letargu. Jak i gdzie je sadzić? Jaki gatunek wybrać? Zobacz!

 

Ciemierniki: krótka charakterystyka

Obejmujące sporo gatunków ciemierniki to wdzięczne byliny, rosnące przede wszystkim na kontynencie europejskim oraz częściowo w Azji Mniejszej. W naszym kraju naturalnie występują bardzo rzadko, napotkać możną jedynie dwa gatunki – obydwa w górach. Ciemiernik zielony upodobał sobie Sudety, z kolei jego czerwonopurpurowy kuzyn spotykany bywa w bieszczadzkim krajobrazie. Taksonów hodowanych w ogrodach – w celach dekoracyjnych – jest więcej. W dalszej części artykułu zaprezentujemy kilka z nich.

 

 

Pełen rozkwit w środku zimy!

Kwitnienie ciemierników przypada na miesiące zimowe. Pierwsze pąki mogą rozwijać się w grudniu, jeszcze przed świętami. Nie bez powodu ciemiernik bywa nazywany bożonarodzeniową różą! To, jak szybko roślina ukaże swe piękno, zależy od jesiennej aury. Gdy przez wiele dni jest ciepło i słonecznie, można spodziewać się, że ciemiernik zakwitnie szybciej. U niektórych gatunków kwiaty utrzymują się aż do maja.

Kolor kwiatów zależy od gatunku i odmiany. Spotyka się przede wszystkim białe, różowe, kremowe, czerwone, bordowe. Niektóre odmiany mają je natomiast… zielone! A ponieważ są one trwałe, niektórzy ścinają je i umieszczają w domu, we flakonie – dla ozdoby.

 

ciemierniki na targach GARDENIA 2020 w Poznaniu

 

Uwaga na truciznę...

Decydując się na ciemierniki w ogrodzie lub na tarasie, warto mieć na uwadze jedną rzecz: jest to roślina trująca. Każda z jej części – zarówno łodyga czy kwiat, jak i liście oraz korzenie – zawiera toksyczny glikozyd o nazwie helleboryna. Spożycie rośliny grozi silnym zatruciem. Z kolei na skórze człowieka po kontakcie z sokiem ciemiernika mogą pojawić się pęcherze. Z tego względu  roślina nie jest polecana, gdy w domu są zwierzęta, mogące obgryzać pędy.

 

Gdzie najlepiej jest sadzić ciemierniki?

Chcąc posadzić któryś z gatunków w swym ogrodzie, warto dobrze przemyśleć jego ulokowanie. Roślina ta przywiązuje się bowiem do swojego miejsca i nie przepada za przesadzaniem! Najlepiej czuje się na glebie żyznej, np. próchniczej, i jednocześnie przepuszczalnej. Warto, aby zawartość wapnia w ziemi, w której chce się posadzić ciemierniki, była wysoka. Roślinę sadzi się dość płytko. W przeciwnym razie będzie ona wolniej się rozwijać, a zakwitnie dopiero po kilku latach.

Wybrane stanowisko powinno być częściowo osłonięte od słońca i wiatru. W półcieniu bylina ta będzie miała świetne warunki do rozwoju! A w jakim otoczeniu ją umieszczać? Ciemiernik dobrze czuje się w towarzystwie:

  • drzew liściastych,
  • rozmaitych krzewów,
  • gatunków skalniakowych,
  • roślin z rodziny jaskrowatych, np. powojnika alpejskiego (Clematis alpina) lub przylaszczki (Hepatica nobilis),
  • cebulicy syberyjskiej (Scilla siberica).

Niektóre osoby decydują się na zakup ciemierników w donicach. Te można ustawić na balkonie lub tarasie. Tutaj również warto zadbać, aby rośliny nie stały w pełnym słońcu.

 

Pielęgnacja byliny: o czym pamiętać?

Ciemierniki nie lubią przesuszonej gleby. Dlatego wiosną i latem, w okresach suszy, trzeba zadbać o regularne nawadnianie ich stanowiska. Z drugiej strony, nie należy przesadzać z nadmiernym podlewaniem, gdy gleba jest wilgotna. Jeżeli chodzi o nawożenie, wystarczy robić to raz do roku – najlepiej na początku wiosny. Świetnie nada się do tego nawóz wieloskładnikowy.

Zanim ciemiernik zacznie kwitnąć, dobrze jest usunąć mu niektóre starsze liście. Chodzi o to, aby rozwijające się pąki miały dobry dostęp do słonecznego światła. Ponadto uszkodzone liście warto obciąć już po kwitnięciu, na wiosnę. Może się bowiem okazać, że ich zmieniona barwa świadczy o chorobie, która zaatakowała roślinę. Pozbycie się chorego listowia uchroni resztę byliny. Uwaga! Aby uniknąć podrażnień skóry sokiem z tej rośliny, wszelkie prace pielęgnacyjne przy niej należy wykonywać w rękawiczkach.

Jeśli chodzi o rozmnażanie ciemierników, nowe rośliny najlepiej hodować z nasion. Można to robić także przez podział rosnących kęp po tym, jak bylina zakończy cykl kwitnięcia. Trzeba jednak uważać, aby przy przesadzaniu nie naruszyć podatnej na mechaniczne urazy bryły korzeniowej.

Gdy przyjdą silne mrozy i zacznie wiać lodowaty wiatr, roślinę warto zabezpieczyć włókniną, aby nie przemarzła. Bo choć zasadniczo jej gatunki są odporne na niskie temperatury, to silne zimowe podmuchy na dłuższą metę nie posłużą.

 

Najpopularniejsze gatunki ciemierników

W poniższej tabeli prezentujemy kilka przykładów tej wyjątkowej rośliny. Wybrałyśmy te gatunki, które często uwzględniamy w przygotowywanych przez nas  projektach ogrodów. Sprawdź, który z nich widzisz najlepiej u siebie na rabatce!

 

NazwaCzas kwitnieniaBarwa kwiatówLiścieWysokość rośliny (w cm)Uwagi
łacińskapolska
Helleborus nigerciemiernik białyII – V, choć bywa, że zakwita już w listopadziebiałe, z czasem różowiejące, by na końcu zyskać kolor zielonkawyzimozielone20 – 30Łacińska nazwa wywodzi się od barwy korzeni, które są ciemne.
Helleborus × hybridusciemiernik ogrodowyXII – IVbiałe, żółte różowe, biało-różowe, czerwone, purpurowe, a nawet tzw. nakrapianeciemnozielone50 – 70Łacińska nazwa to nazwa zbiorcza dla odmian mieszanych.
Helleborus orientalisciemiernik wschodniII – Vbiałe, kremowe,

zielonkawe, różowe, czerwone, wiśniowe, purpurowe

zimozielone40 – 50
Helleborus argutifoliusciemiernik korsykańskiI – IVżółtozielone, ewentualnie w kolorze jasnej zielenizimozielone, podobne do liści ostrokrzewu50 – 60Lubi nieco mocniejsze nasłonecznienie. Jest nieco mniej mrozoodporny niż inne gatunki.
Helleborus foetidusciemiernik cuchnącyII – IVzielone, na brzegu płatków często barwy czerwonejciemne, zimozielonedo 50Zachowuje właściwości dekoracyjne nawet wtedy gdy kwiaty już przekwitną. Jego suche kłącza mają charakterystyczną, ostrą woń.

 

Jak widzisz, do wyboru masz wiele kolorów tych wdzięcznych, upiększających zimowy krajobraz kwiatów. Jeżeli zatem znudził Ci się widok smętnego, pustego ogrodu zimą, koniecznie rozważ posadzenie w nim ciemierników!

 

Podziel się z innymi:

Gdzie jesteśmy?

Ul. Henryka Kamieńskiego 47 II p.
30-644 Kraków 

Kontakt

biuro@abegor.pl
+48 517 084 576

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram