Okolice Krakowa-Dłubniański Park Krajobrazowy oraz 2 niezwykłe źródła
Dziś chcemy Was zabrać na krótką podkrakowską wycieczkę do Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.
Kilka słów o Dłubniańskim Parku Krajobrazowym
Nazwa Parku wywodzi się od malowniczej rzeki Dłubni, której uroki wciąż są przez nas niedoceniane. Dłubnia zwaną również Glanówką to lewy dopływ Wisły o długości ok. 50 km, którego źródło bije we wsi Jangrot, a ostatni odcinek przepływa przez krakowską Nową Hutę by znaleźć ujście w samej Wiśle. Niegdyś na Dłubni pracowały liczne młyny, folusze (maszyny do obróbki sukna) i tartaki, a rzeka była źródłem bytu dla ludzi, którzy od wieków osiedlali się wzdłuż jej brzegów. Obecnie znajdziemy tu malownicze krajobrazy oraz ślady starych młynów, piękne świątynie i dwory ukryte w zielni.
Wśród niebywałych atrakcji Parku są obiekty hydrograficzne, z resztą jedne z cenniejszych na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie Parku znajduję się kilkanaście większych i mniejszych źródeł dla których wypływy pochodzą ze skał wapiennych i marglistych, woda jest krystaliczne czysta i utrzymuje stałą temperaturę 9-10 stopni Celsjusza.
My odwiedziliśmy źródło Jordan w Ściborzycach oraz źródło Hydrografów w Imbramowicach.
Źródło Jordan
Źródło Jordan znajduje się w rozległej terasie rzecznej Dłubni, w obrębie starej młynówki. Zachwyca niezwykły kolor wody–błękitno-turkusowy. W misie źródła widoczne jest wyraźne pulsowanie wody, które związane jest z wydobywaniem wody pod ciśnieniem ze szczelin skalnych. Ze źródła wypływa ok. 50-60 litrów na sekundę. W przeszłości z uwagi na utrzymującą się niską temperaturę wody, przechowywano tu produkty spożywcze, czego dowodem są częściowo zachowane, zanurzone w wodzie, drewniane stelaże. Źródło jest bardzo głębokie i według lokalnych legend miała w nim utonąć karoca z koniem, co chyba należy traktować z przymrużeniem oka:). Źródło znajduje się w pięknym miejscu wśród koron drzew, ok. 60 metrów od głównej drogi biegnącej przez wieś Ściborzyce.
Nieopodal znajduje się Dwór Popielów wraz z rozległym parkiem, którego architekturą zajął się sam Teodor Talowskiego – którego możecie kojarzyć z projektów niezwykłych krakowskich kamienic np.: Kamienicy Pod Pająkiem na rogu ul. Karmelickiej i Batorego. w Krakowie. O Dworze Popielów przeczytacie tutaj. Teren obecnie znajduje się w rękach prywatnych, spadkobierców rodu Popielów, więc nie będziecie mieli możliwości zobaczyć go z bliska.
Podróżując w kierunku Imbramowic dotrzecie do Źródła Hydrografów, a po drodze może odwiedzić zabytkowy Klasztor Sióstr Norbertanek i Kościół św. Benedykta Opata o których przeczytacie tutaj.
Źródło Hydrografów
Źródło Hydrografów, jest nieco większe od Źródła Jordan. Woda wypływa spod zbocza i intensywnie wydostaje się pod ciśnieniem z dna misy, podnosząc drobiony piasku tworząc zjawisko pulsowania dna. Źródło charakteryzuje się jedną z największych, wśród jurajskich źródeł, wydajnością wahającą się od 50 do 130 litrów na sekundę. O realnej wydajności, możecie przekonać się obserwując odpływ ze źródła do płynącej nieopodal Dłubni. W misie źródła zaobserwowano wiele ciekawych gatunków fauny i flory m. in. rzadkie gatunki okrzemek, które znajdują się na czerwonej liście glonów w Polsce. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nieczynny młyn, który niegdyś wykorzystywał wodę ze źródła.
Okolice kryją wiele więcej atrakcji, a w zaplanowaniu wycieczki pomoże wam blog Travelovelove https://travelovelove.pl/dlubnianski-park-krajobrazowy-oaza-natury-blisko-krakowa/ .
Mamy nadzieję, że nasz wpis zainspirował Was do odkrywania okolic Krakowa! Do zobaczenia na szlaku!