OGRODOWE PODRÓŻEAktualnościOkolice Krakowa-Dłubniański Park Krajobrazowy oraz 2 niezwykłe źródła - Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR

25 czerwca 2020

Okolice Krakowa-Dłubniański Park Krajobrazowy oraz 2 niezwykłe źródła

Dziś chcemy Was zabrać na krótką podkrakowską wycieczkę do Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.

Kilka słów o Dłubniańskim Parku Krajobrazowym

Nazwa Parku wywodzi się od malowniczej rzeki Dłubni, której uroki wciąż są przez nas niedoceniane. Dłubnia zwaną również Glanówką to lewy dopływ Wisły o długości ok. 50 km, którego źródło bije we wsi Jangrot, a ostatni odcinek przepływa przez krakowską Nową Hutę by znaleźć ujście w samej Wiśle. Niegdyś na Dłubni pracowały liczne młyny, folusze (maszyny do obróbki sukna) i tartaki, a rzeka była źródłem bytu dla ludzi, którzy od wieków osiedlali się wzdłuż jej brzegów. Obecnie znajdziemy tu malownicze krajobrazy oraz ślady starych młynów, piękne świątynie i dwory ukryte w zielni.

Wśród niebywałych atrakcji Parku są obiekty hydrograficzne, z resztą jedne z cenniejszych na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie Parku znajduję się kilkanaście większych i mniejszych źródeł dla których wypływy pochodzą ze skał wapiennych i marglistych, woda jest krystaliczne czysta i utrzymuje stałą temperaturę 9-10 stopni Celsjusza.

My odwiedziliśmy źródło Jordan w Ściborzycach oraz źródło Hydrografów w Imbramowicach.

Źródło Jordan

Źródło Jordan znajduje się w rozległej terasie rzecznej Dłubni, w obrębie starej młynówki. Zachwyca niezwykły kolor wody–błękitno-turkusowy. W misie źródła widoczne jest wyraźne pulsowanie wody, które związane jest z wydobywaniem wody pod ciśnieniem ze szczelin skalnych. Ze źródła wypływa ok. 50-60 litrów na sekundę. W przeszłości z uwagi na utrzymującą się niską temperaturę wody, przechowywano tu produkty spożywcze, czego dowodem są częściowo zachowane, zanurzone w wodzie, drewniane stelaże. Źródło jest bardzo głębokie i według lokalnych legend miała w nim utonąć karoca z koniem, co chyba należy traktować z przymrużeniem oka:). Źródło znajduje się w pięknym miejscu wśród koron drzew, ok. 60 metrów od głównej drogi biegnącej przez wieś Ściborzyce.

Nieopodal znajduje się Dwór Popielów wraz z rozległym parkiem, którego architekturą zajął się sam Teodor Talowskiego – którego możecie kojarzyć z projektów niezwykłych krakowskich kamienic np.: Kamienicy Pod Pająkiem na rogu ul. Karmelickiej i Batorego. w Krakowie. O Dworze Popielów przeczytacie tutaj. Teren obecnie znajduje się w rękach prywatnych, spadkobierców rodu Popielów, więc nie będziecie mieli możliwości zobaczyć go z bliska.

Okolice-Krakowa-Dlubnianski-PK

Okolice-Krakowa-Dlubnianski-PK

 

Podróżując w kierunku Imbramowic dotrzecie do  Źródła Hydrografów, a po drodze może odwiedzić zabytkowy Klasztor Sióstr Norbertanek i Kościół św. Benedykta Opata o których przeczytacie tutaj.

Źródło Hydrografów

Źródło Hydrografów, jest nieco większe od Źródła Jordan. Woda wypływa spod zbocza i intensywnie wydostaje się pod ciśnieniem z dna misy, podnosząc drobiony piasku tworząc zjawisko pulsowania dna. Źródło charakteryzuje się jedną z największych, wśród jurajskich źródeł, wydajnością wahającą się od 50 do 130 litrów na sekundę. O realnej wydajności, możecie przekonać się obserwując odpływ ze źródła do płynącej nieopodal Dłubni. W misie źródła zaobserwowano wiele ciekawych gatunków fauny i flory m. in. rzadkie gatunki okrzemek, które znajdują się na czerwonej liście glonów w Polsce. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nieczynny młyn, który niegdyś wykorzystywał wodę ze źródła.

Okolice-Krakowa-Dlubnianski-PK

Okolice kryją wiele więcej atrakcji, a w zaplanowaniu wycieczki pomoże wam blog Travelovelove https://travelovelove.pl/dlubnianski-park-krajobrazowy-oaza-natury-blisko-krakowa/ .

Mamy nadzieję, że nasz wpis zainspirował Was do odkrywania okolic Krakowa! Do zobaczenia na szlaku!

https://abegor.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-abegor-black.png

O Pracowni ABEGOR

Jesteśmy Zespołem kreatywnych architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i designerów. Oddajemy się pasji tworzenia, zarażających każdego dnia nowymi pomysłami i optymizmem. Pozwól, że zarazimy również Ciebie.

Pracowania architektury krajobrazu i wnętrz ABEGOR | Realizacja: MobileTry

Korzystając ze Strony internetowej wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na zasadach określonych w naszej Polityce prywatności. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.