Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy? Sprawdź!
Kolejny rok chyli się ku końcowi. Liście opadają z drzew, nadchodzą przymrozki. Czas na ostatnie prace w ogrodzie, zabezpieczające go przed zimą. To też dobry moment na zapoznanie się z ogrodniczymi trendami na nadchodzące miesiące. Ciekawi Cię, co będzie na topie, jeżeli chodzi o projektowanie ogrodów w 2021 roku? Spieszymy z informacjami. Zobacz nasz mały przewodnik - część 1!
1. Ogród lub… jego namiastka
Ostatnio wiele osób odczuwa wzmożoną tęsknotę za naturą. Przejawia się to m.in. w otaczaniu się zielenią. Gdy ktoś żyje w domu z ogrodem, wystarczy, że w przemyślany sposób zaprojektuje tę przestrzeń dookoła budynku. A co z tymi, którzy mieszkają w blokach? Nowoczesne inwestycje na szczęście często dają lokatorom dostęp do kawałka zieleni. W wielu apartamentowcach mieszkańcy mogą korzystać z ogródków lokatorskich. Daje to przestrzeń do wypoczynku na powietrzu. Miejsca te są starannie rozplanowane przez architektów przestrzeni, aby jak najlepiej spełniały potrzeby użytkowników.
Kto z kolei nie ma żadnej z powyższych możliwości, chętnie tworzy zielony kącik na swoim balkonie lub nawet na parapecie. W domu też przecież można być bliżej natury! Ozdobne kwiaty w estetycznych doniczkach? A może domowa kolekcja ziół? Balkon również da się ładnie zaaranżować na komfortowy kąt do wypoczynku. Letnim popołudniem przyjemnie będzie usiąść tam z chłodnym napojem i nacieszyć się pogodą w towarzystwie pięknie kwitnących roślin oraz kolorowych motyli.
2. Zdalna nauka ogrodnictwa i projekty ogrodów online
Aktualna sytuacja pandemiczna sprawiła, że wiele kursów realizowanych jest teraz online. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku szkoleń z ogrodnictwa. W sieci znajdziesz wiele kursów zdalnych, pozwalających opanować podstawy urządzania ogrodu, sadzenia roślin i pielęgnowania ich. W ten sposób można nauczyć się, jak zaprojektować własny ogródek. Dodatkowo niektóre ze szkoleń ułatwiają podjęcie pracy z zakresu zawodów związanych z ogrodnictwem.
Osoby, które decydują się zlecić aranżację ogrodową specjalistom, też korzystają z możliwości nowoczesnych technologii. Projektanci są obecnie w stanie kreować trójwymiarowe, niezwykle realistyczne wizualizacje. W Pracowni ABEGOR również działamy online, przygotowujemy realistyczne wizualizacje oraz filmy! Zapraszamy do kontaktu, jeśli zaciekawiło Cię to rozwiązanie!
3. Dążenie do stonowania barw w ogrodzie
W 2021 roku zmierzamy w kierunku spójnych, jednolitych kompozycji ogrodowych. Chodzi tu głównie o określoną tonację kolorystyczną. Jeżeli rośliny ozdobne – to koniecznie w jednej, wybranej barwie. Do tego dopasowuje się resztę: ścieżki, oświetlenie, meble ogrodowe i dekoracje. Trendy wskazują na powrót do minimalizmu. Możemy się zatem spodziewać, że w aranżacjach ogrodów będą dominować biele, szarości i brązy. Jeśli jednak wolisz żywsze barwy – możesz spokojnie urządzić ogród w ukochanej przez Ciebie kolorystyce. Fiolet, róż, a może żółty? Co wybierasz? 🙂
4. Ekologiczne ogrody zdecydowanie na topie!
Eko tryb życia, promowany i praktykowany przez wielu, znajduje odzwierciedlenie i w ogrodnictwie. Tutaj też dąży się do kreowania bezpiecznych, zgodnych z naturą przestrzeni, pozbawionych nadmiernej sztuczności. Uwidacznia się to na różne sposoby, m.in. poprzez:
- tworzenie kompostowników,
- stosowanie naturalnych nawozów,
- zakup drewnianych elementów wyposażenia i mebli ogrodowych,
- zbieranie deszczówki do podlewania grządek,
- poszukiwanie alternatywnych sposobów na ochronę upraw przed szkodnikami (ogrody wertykalne, rabaty na podwyższeniu).
Wszystko to sprawia, że można cieszyć się bezpiecznymi dla zdrowia plonami z własnego ogródka. Co więcej, ma się satysfakcję z przyczyniania się do ochrony środowiska.
5. Kreowanie idealnej przestrzeni wypoczynkowej
Skoro ogród, to przecież nie tylko z myślą o pracy na grządkach. Trendy pokazują, że ludzie chcą mieć w pobliżu domu kawałek przestrzeni do odpoczynku na świeżym powietrzu. Można ją stworzyć zarówno we własnym ogrodzie, jak i na ciekawie zaaranżowanym tarasie czy nawet w niewielkim ogródku lokatorskim. Warto przemyśleć, co ma się w niej znaleźć. Ulubione, pachnące rośliny w donicach? Wygodna huśtawka? A może palenisko/kominek, oczko wodne albo niewielka fontanna – jeśli warunki i przepisy pozwalają? Kwestia gustu. Grunt, żeby użytkownicy tej przestrzeni czuli się w niej swobodnie, mogąc w pełni oddawać się relaksowi.
Już w grudniu kolejna część wpisu! Do zobaczenia!