26 listopada, 2020

Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy? Sprawdź!

Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy? Sprawdź!

Kolejny rok chyli się ku końcowi. Liście opadają z drzew, nadchodzą przymrozki. Czas na ostatnie prace w ogrodzie, zabezpieczające go przed zimą. To też dobry moment na zapoznanie się z ogrodniczymi trendami na nadchodzące miesiące. Ciekawi Cię, co będzie na topie, jeżeli chodzi o projektowanie ogrodów w 2021 roku? Spieszymy z informacjami. Zobacz nasz mały przewodnik - część 1!

1. Ogród lub… jego namiastka

Ostatnio wiele osób odczuwa wzmożoną tęsknotę za naturą. Przejawia się to m.in. w otaczaniu się zielenią. Gdy ktoś żyje w domu z ogrodem, wystarczy, że w przemyślany sposób zaprojektuje tę przestrzeń dookoła budynku. A co z tymi, którzy mieszkają w blokach? Nowoczesne inwestycje na szczęście często dają lokatorom dostęp do kawałka zieleni. W wielu apartamentowcach mieszkańcy mogą korzystać z  ogródków lokatorskich. Daje to przestrzeń do wypoczynku na powietrzu. Miejsca te są starannie rozplanowane przez architektów przestrzeni, aby jak najlepiej spełniały potrzeby użytkowników.

Kto z kolei nie ma żadnej z powyższych możliwości, chętnie tworzy zielony kącik na swoim balkonie lub nawet na parapecie. W domu też przecież można być bliżej natury! Ozdobne kwiaty w estetycznych doniczkach? A może domowa kolekcja ziół? Balkon również da się ładnie zaaranżować na komfortowy kąt do wypoczynku. Letnim popołudniem przyjemnie będzie usiąść tam z chłodnym napojem i nacieszyć się pogodą w towarzystwie pięknie kwitnących roślin oraz kolorowych motyli.
Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy

2. Zdalna nauka ogrodnictwa i projekty ogrodów online

Aktualna sytuacja pandemiczna sprawiła, że wiele kursów realizowanych jest teraz online. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku szkoleń z ogrodnictwa. W sieci znajdziesz wiele kursów zdalnych, pozwalających opanować podstawy urządzania ogrodu, sadzenia roślin i pielęgnowania ich. W ten sposób można nauczyć się, jak zaprojektować własny ogródek. Dodatkowo niektóre ze szkoleń ułatwiają podjęcie pracy z zakresu zawodów związanych z ogrodnictwem.

Osoby, które decydują się zlecić aranżację ogrodową specjalistom, też korzystają z możliwości nowoczesnych technologii. Projektanci są obecnie w stanie kreować trójwymiarowe, niezwykle realistyczne wizualizacje. W Pracowni ABEGOR również działamy online, przygotowujemy realistyczne wizualizacje oraz filmy! Zapraszamy do kontaktu, jeśli zaciekawiło Cię to rozwiązanie!

 

3. Dążenie do stonowania barw w ogrodzie

W 2021 roku zmierzamy w kierunku spójnych, jednolitych kompozycji ogrodowych. Chodzi tu głównie o określoną tonację kolorystyczną. Jeżeli rośliny ozdobne – to koniecznie w jednej, wybranej barwie. Do tego dopasowuje się resztę: ścieżki, oświetlenie, meble ogrodowe i dekoracje. Trendy wskazują na powrót do minimalizmu. Możemy się zatem spodziewać, że w aranżacjach ogrodów będą dominować biele, szarości i brązy. Jeśli jednak wolisz żywsze barwy – możesz spokojnie urządzić ogród w ukochanej przez Ciebie kolorystyce. Fiolet, róż, a może żółty? Co wybierasz? 🙂

Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy
Chelsea Flower Show
Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy
Chelsea Flower Show

4. Ekologiczne ogrody zdecydowanie na topie!

Eko tryb życia, promowany i praktykowany przez wielu, znajduje odzwierciedlenie i w ogrodnictwie. Tutaj też dąży się do kreowania bezpiecznych, zgodnych z naturą przestrzeni, pozbawionych nadmiernej sztuczności. Uwidacznia się to na różne sposoby, m.in. poprzez:

  • tworzenie kompostowników,
  • stosowanie naturalnych nawozów,
  • zakup drewnianych elementów wyposażenia i mebli ogrodowych,
  • zbieranie deszczówki do podlewania grządek,
  • poszukiwanie alternatywnych sposobów na ochronę upraw przed szkodnikami (ogrody wertykalne, rabaty na podwyższeniu).

Wszystko to sprawia, że można cieszyć się bezpiecznymi dla zdrowia plonami z własnego ogródka. Co więcej, ma się satysfakcję z przyczyniania się do ochrony środowiska.

5. Kreowanie idealnej przestrzeni wypoczynkowej

Skoro ogród, to przecież nie tylko z myślą o pracy na grządkach. Trendy pokazują, że ludzie chcą mieć w pobliżu domu kawałek przestrzeni do odpoczynku na świeżym powietrzu. Można ją stworzyć zarówno we własnym ogrodzie, jak i na  ciekawie zaaranżowanym tarasie czy nawet w niewielkim ogródku lokatorskim. Warto przemyśleć, co ma się w niej znaleźć. Ulubione, pachnące rośliny w donicach? Wygodna huśtawka? A może palenisko/kominek, oczko wodne albo niewielka fontanna – jeśli warunki i przepisy pozwalają? Kwestia gustu. Grunt, żeby użytkownicy tej przestrzeni czuli się w niej swobodnie, mogąc w pełni oddawać się relaksowi.

Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy

Już w grudniu  kolejna część wpisu! Do zobaczenia!

 

Podziel się z innymi:

Gdzie jesteśmy?

Ul. Henryka Kamieńskiego 47 II p.
30-644 Kraków 

Kontakt

biuro@abegor.pl
+48 517 084 576

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram