5 lipca, 2019

Altana, mur oporowy, ganek – co należy zgłosić?

Altana, mur oporowy, ganek – co należy zgłosić?

PROJEKTUJE SWÓJ OGRÓD W tym miejscu znajdziesz artykuły, podejmujące tematykę wyzwań i problemów, jakie pojawiają się przy projektowaniu ogrodów. Dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, planując przydomową strefę zieloną. Sprawdzisz też, czy warto podjąć współpracę z zawodowym projektantem. Zapraszamy do lektury!

Kwestie prawne to zazwyczaj dość trudny temat, wymagający konsultacji ze specjalistami z tej dziedziny. Zagadnienia te dotyczą również osób, które są na etapie kreowania wymarzonego ogrodu. Od pewnego czasu dostajemy sporo zapytań o to, co wymaga pozwoleń na budowę lub jakie elementy ogrodowe wymagają zgłoszenia organom administracji architektoniczno-budowlanej. Postanowiłyśmy więc przygotować krótki wpis ze wskazówkami. Zapraszamy do lektury!

Obiekty, które wymagają zgłoszenia

W kwestii nowo stawianych konstrukcji ogrodowych dobrze jest opierać się na Prawie Budowlanym (Ustawa z dnia 7 lipca 1994) oraz pomocnych informacji, opublikowanych na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Z opublikowanej danych można wywnioskować, iż zgłoszenia wymaga budowa następujących obiektów:

  1. Stojącego wolno budynku gospodarczego parterowego, ganku albo oranżerii przydomowej o powierzchni poniżej 35 m2. Tutaj warto pamiętać, iż ich liczba to maksymalnie dwa obiekty, przypadające na każde kolejne 500 m2.
  2. Znajdującej się przy domu oczyszczalni ścieków o wydajności nieprzekraczającej 7,5 m3/dobę.
  3. Pomosty rekreacyjne, wędkarskie, cumownicze dla niewielkich obiektów pływających (łodzie, kajaki, jachty) o maksymalnej długości 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu do 2,50 m
  4. Małej architektury, jeśli obiekty te mają być ulokowane w miejscu publicznym. W tym przypadku trzeba również dołączyć projekt zagospodarowania danego obszaru, wykonany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
  5. Ogrodzenia o wysokości większej niż 2,2 m.

Nie trzeba tutaj jednocześnie składać wniosku o pozwolenie – należy jedynie zgłosić fakt budowy danego obiektu odpowiednim organom.

Przebudowywanie i rozbudowywanie, czyli co z modyfikacjami?

W przypadku niektórych konstrukcji również ich rozbudowa lub spore przebudowanie wymaga zgłoszenia. Jeśli na skutek rozbudowy maksymalna dopuszczalna wielkość obiektu zostaje przekroczona, wówczas potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Dodatkowo warto pamiętać o limitach obiektów na określoną powierzchnię. Ich planowane przekroczenie także będzie wiązało się z koniecznością złożenia wniosku – po to, aby móc zdobyć zezwolenie na postawienie dodatkowej konstrukcji.

Jeśli chodzi o elementy krajobrazu ogrodowego wymienione w poprzednim akapicie, sprawa wygląda następująco:

Obiekt

NadbudowaRozbudowaPrzebudowa

Prace remontowe

1

TTNN

2

T

TT

N

3

T (teren Natura 2000)T (teren Natura 2000)

T

N

4

T (gdy w miejscu publicznym)

T (gdy w miejscu publicznym)

N

N

5T (powyżej 2,2 m)T (powyżej 2,2 m)N

N

T – wymagane zgłoszenie, N – niewymagane zgłoszenie

Jak widać, zgłaszanie nie jest konieczne w przypadku prac remontowych. Malowanie elewacji, odnawianie wnętrza czy impregnowanie drewnianej altany można więc wykonać we własnym zakresie. Działania takie nie powodują bowiem ingerencji w samą konstrukcję, np. poprzez jej rozbudowywanie. Przy planowaniu większych robót budowlanych zawsze lepiej sprawdzić stosowne przepisy.

Czego nie trzeba zgłaszać?

Nie wszystkie obiekty, jakie mają zostać uwzględnione w projekcie ogrodu, muszą zostać zgłoszone. Do tych, które można postawić bez informowania stosownej instytucji, należą:

  • altanki wolnostojące, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2 i których jest maksymalnie dwie na obszarze 500 m2,
  • wiaty, jeżeli ich powierzchnia jest mniejsza niż 50 m2 i które mają być zlokalizowane na działce z budynkiem mieszkalnym (limit: dwie wiaty/1000 m2),
  • oczka wodne oraz baseny obok domu, jeśli ich powierzchnia nie przekracza 50 m2.

Tutaj także trzeba pamiętać o podanych limitach powierzchni i wymiarów. Jeśli więc chcesz mieć większy basen lub postawić 5 wiat na obszarze 1000 m2, będziesz musiał złożyć wniosek o pozwolenie i poczekać na pozytywne jego rozpatrzenie.

A co z murami oporowymi?

Wiele wątpliwości, pojawiających się przy urządzaniu ogrodów, dotyczy murów oporowych. Czy niezbędne jest tutaj pozwolenie? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna: tak – w każdym przypadku. Dlaczego? Ten typ konstrukcji kwalifikowany jest jako budowla. Z tego względu wymagane jest zezwolenie na jej postawienie. Ponadto konieczne będzie dołączenie planu, wykonanego przez uprawnioną do tego osobę, czyli architekta.

Zdarza się, że poza funkcją podtrzymującą, mur taki odgrywa inne role. Bywa on ozdobą – na przykład dekoracyjnym, skalnym umocnieniem ogrodowego skalniaka. Czasem ma postać kamiennych donic, połączonych ze sobą. Niektórzy postanawiają natomiast zintegrować go z niewielkiej wysokości ogrodzeniem. Niekiedy stosuje się go również jako element, ułatwiający wjazd na teren posesji. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te cechy to funkcje dodatkowe. Jeśli bowiem zasadniczym celem stawiania takiej konstrukcji jest umocnienie gruntu, jej budowa wymaga stosownego pozwolenia. Inaczej może ona zostać uznana za samowolę budowlaną – nawet gdy na pierwszy rzut oka jest tylko barwnym, ozdobnym elementem, wtopionym w zbocze.

Więcej o murach oporowych możesz poczytać tutaj.

Zanim podejmie się decyzję o budowie przydomowej altany, rekreacyjnego basenu lub dekoracyjnego muru, dobrze jest dowiedzieć się, czy prace te wymagają zgłoszenia bądź uzyskania pozwolenia. Mamy nadzieję, iż ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny. Wierzymy, że prawne kwestie budowlane są teraz bardziej zrozumiałe i jasne. Zapraszamy do lektury dalszych treści na naszym blogu!

Podziel się z innymi:

Gdzie jesteśmy?

Ul. Henryka Kamieńskiego 47 II p.
30-644 Kraków 

Kontakt

biuro@abegor.pl
+48 517 084 576

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram