23 maja, 2019

Idealny ogród… czyli jaki?

Idealny ogród… czyli jaki?

Według jednych idealny ogród powinien być symetryczny i uporządkowany, a rośliny muszą w nim być zawsze równiutko przycięte. Inni z kolei uważają, że lepiej wygląda nieco dziki – taki, w którym nie widać szczególnej ingerencji człowieka. Ogród, bo o nim mowa, to miejsce, w którym wiele osób uwielbia spędzać czas. Niektórzy pytają nas: a jaki jest wasz ulubiony styl ogrodu? Chcesz dowiedzieć się, jak patrzymy na to z perspektywy osób, zajmujących się projektowaniem przydomowych przestrzeni zielonych? Zapraszamy do lektury!

6 cech idealnego ogrodu

Doskonale wiemy, że gusta są różne. Zdajemy sobie sprawę, że klienci mają rozmaite oczekiwania. Każdy ma jakąś wizję swojego wymarzonego ogrodu. Jednak niezależnie od tego, czy ma to być przytulny, swojski ogródek rustykalny, czy nieco egzotyczny ogród japoński, wymienić możemy tu kilka cech wspólnych – cech, którymi powinien odznaczać się dobrze zaplanowany ogród. Warto, aby:

    • współgrał on z otoczeniem, a więc wpisywał się w okoliczny krajobraz,
    • pasował do budynku, w którego towarzystwie będzie urządzony,
    • był harmonijny i sprzyjał owocnemu wypoczynkowi oraz relaksowaniu się na łonie natury,
    • pięknie się prezentował o dowolnej porze dnia i roku,
    • dało się z niego korzystać nie tylko wtedy, gdy jest ciepło i słonecznie,

Co zrobić, aby to osiągnąć? Na co zwracamy szczególną uwagę, projektując ogrody dla naszych klientów? Poniżej uchylimy rąbka tajemnicy!

Ogród a budynek: jak dopasować?

Jeżeli przychodzi do nas klient, mieszkający w domu modernistycznym, polecamy mu ogród w stylu nowoczesnym. Dzięki temu nie będzie dysonansu pomiędzy budynkiem a jego najbliższym otoczeniem. Rozmieszczenie poszczególnych typów roślin, wybór mebli ogrodowych, wytyczenie alejek i przestrzeni do wypoczynku – wszystko to planowane jest tak, aby pozostawało w harmonii z już istniejącym domem. Jeśli z kolei naszym klientem jest osoba, mieszkająca w klasycznym domu, ogród również powinien być zaprojektowany klasycznie. Każdy z tych dwóch ogrodów będzie prezentował się inaczej – i w tym tkwi cały urok projektowania zielonych przestrzeni przydomowych!

Bywa też tak, że pracę zaczynamy właśnie od ogrodu. Niektórzy są miłośnikami konkretnego stylu ogrodowego, a więc są skłonni dostosować typ nowego domu do upragnionego ogrodu – a nie odwrotnie. Tak czy inaczej, warto pamiętać o zachowaniu spójności. Dla wielbiciela rustykalnych, swojskich ogrodów, dobrym wyborem będzie zatem klasyczny dom, stylem nawiązujący do dawnych dworków. A ktoś, kto ceni sobie minimalizm i nowoczesność, a ponadto chce mieć uporządkowaną przestrzeń ogrodową? Taka osoba najczęściej oczami wyobraźni widzi prostą bryłę swojego domu, otoczoną łatwym w utrzymaniu, ale bogato urządzonym ogrodem.

Idealny ogród… czyli jaki?
Projekt ogrodu dostosowany do nowoczesnej i minimalistycznej bryły domu
Idealny ogród… czyli jaki?
Przykład projektu ogrodu w stylu klasycznym dopasowany do eleganckiego, dworkowego budynku

Rośliny i wyposażenie ogrodu

Spośród licznych rodzajów i odmian roślin ozdobnych, które cenimy, szczególną sympatią darzymy nasze rodzime gatunki. To właśnie je najchętniej wprowadzamy do polskich, przydomowych ogrodów. Dlaczego? Oto cztery powody:

  • Rośliny te wspaniale aklimatyzują się w ogrodzie i najlepiej radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych: bez problemu przetrwają każdą zimę, a na wiosnę ukażą się w pełnym rozkwicie. Dzięki temu, że ich okrywanie jesienną porą nie jest konieczne, świetnie prezentują się w ogrodzie o każdej porze roku – nawet w zimie.

  • Wybrane gatunki powinny pasować do stylu, w jakim ma być urządzony ogród. Sporo osób wciąż decyduje się na tradycyjne, łatwe w utrzymaniu ogrody. Wtedy egzotyczne, rzadkie rośliny niekoniecznie dobrze komponują się z rodzimymi drzewami i krzewami.

  • Polskie odmiany są najbardziej odporne na występujące w naszym kraju szkodniki. Sprawia to, że mając takie gatunki w ogrodzie, nie musimy martwić się o nieestetyczne, opadające liście z plamami czy zniszczone łodygi.

  • Zauważyłyśmy, że tutejsze gatunki często są niedoceniane i spychane na drugi plan… A przecież umiejętne wyeksponowanie ich piękna w przydomowej przestrzeni sprawi, że ogród będzie zachwycał i przyciągał wzrok. To zachęci każdego domownika do przebywania w nim! Rodzime odmiany stanowią idealny filar, wokół którego da się planować i tworzyć kolejne elementy ogrodowej układanki.

Jeżeli chodzi o pozostałe wyposażenie, to przede wszystkim unikamy wprowadzania zbędnych elementów. Dążymy do maksymalnego zwiększenia funkcjonalności stosowanych przez nas rozwiązań. Jak? Przykładowo, gdy ogród jest niewielki, odradzamy klientowi budowanie osobnej, zajmującej miejsce altany. Jeśli w ogrodzie ma zostać wykreowany kącik do odpoczynku pod zadaszeniem, w tym celu zalecamy powiększenie już istniejącego, przydomowego tarasu. Wszystko po to, aby z biegiem czasu przestrzeń nie została zagracona, a cała koncepcja – zaburzona.

Ogród piękny o każdej porze

Kto powiedział, że tylko letnie dni są idealne do wypoczynku w ogrodzie? Aby można było spędzać w nim czas wieczorami, po zmroku, przyda się dodatkowe oświetlenie. Nie tylko pozwoli ono bez problemu i pewnie przemieszczać się po alejkach lub trawniku, ale też sprawi, że ogród wspaniale zaprezentuje się nocną porą. W chłodniejsze dni także miło będzie na niego popatrzeć – chociażby z okna! Warto więc zdecydować się na piękne oświetlenie, aby nie odbierać sobie radości nocnego oglądania ogrodu i przebywania w nim, gdy słońce już zajdzie.

Warto pamiętać, że przemyślany dobór gatunków roślin również pomaga w wyeksponowaniu uroku ogrodu – niezależnie od pory roku. Wiosna to czas kwitnienia oczarów i roślin cebulowych, takich jak krokusy, tulipany, kolorowe hiacynty. Latem otoczenie upiększają rozkwitające po sobie krzewy i byliny. Jesień to z kolei pora, w której obserwujemy piękne, różnorodne zabarwienie liści oraz podziwiamy owoce wielu gatunków drzew i krzewów. Zimą ogród zdobią natomiast gatunki zimozielone lub pozostawione źdźbła traw ozdobnych lub kwiaty hortensji. Opcji jest naprawdę dużo...

W projektowaniu ogrodów stawiamy na użyteczność. Dzięki temu właściciel będzie mógł cieszyć się pięknym otoczeniem każdego dnia – nawet wtedy, gdy zapomni przyciąć żywopłot czy wypielić grządkę. Dbamy o to, aby klient nie musiał w przyszłości poświęcać licznych godzin na żmudne prace ogrodowe i ciągłe porządkowanie otoczenia domu. W końcu korzystanie z ogrodu ma sprawiać przyjemność, a nie być udręką i smutnym obowiązkiem!

Według nas najpiękniejszy ogród to taki, w którym pragniemy spędzać czas i odpoczywać. To przestrzeń, pobudzająca nasze zmysły, skłaniająca do refleksji, sprzyjająca wypoczynkowi. To także miejsce, które nie wyłamuje się nadto z okolicznego krajobrazu, lecz harmonijnie z nim współgra, jednocześnie będąc wydzieloną jego częścią – własnym, małym wycinkiem przyrody. Tego typu ogrody są ponadczasowe. Nie trzeba martwić się, że zaprojektowany ogród stanie się niemodny. Przemyślane gatunki, pasujące wyposażenie, spójna stylistyka – wszystko to wpływa na uniwersalność ogrodu, niezależnie od panujących obecnie trendów. Nie mamy więc jednego, ulubionego stylu ogrodowego. Dbamy natomiast o to, aby projektowany ogród spełniał oczekiwania właściciela, a jednocześnie był zgodny z wyznawanymi przez nas wartościami i zawartymi w tym tekście wskazówkami. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi dotychczasowymi realizacjami! A jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu wymarzonego ogrodu – czekamy na Ciebie w naszym krakowskim biurze. Zapraszamy!

https://abegor.pl/projektowanie-ogrodow/

Podziel się z innymi:

Gdzie jesteśmy?

Ul. Henryka Kamieńskiego 47 II p.
30-644 Kraków 

Kontakt

biuro@abegor.pl
+48 517 084 576

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram