8 sierpnia, 2019

Od czego zacząć projektowanie ogrodu? 5 porad!

Od czego zacząć projektowanie ogrodu? 5 porad!

Wyobraź sobie, że siadasz w swoim ogrodzie w wygodnym leżaku, z lemoniadą w dłoni. Możesz podziwiać barwne rabaty i rozkwitające krzewy, wsłuchiwać się w szmer liści na drzewach… Marzysz o takim miejscu koło swojego domu? To świetnie! Aby jednak spędzało się w nim czas naprawdę przyjemnie, projekt ogrodu musi być przemyślany. Od czego zatem zacząć? Co wziąć pod uwagę na starcie? Oto kilka porad dla początkujących!

1. Potraktuj dom i ogród jak spójną całość

Pierwsza kwestia, o której warto pamiętać: dom i ogród najlepiej jest planować razem. Rodzaje materiałów i kolory małej architektury ogrodowej powinny nawiązywać do barw i tworzyw, wykorzystanych we wnętrzach domu. Trzeba też starannie powybierać rośliny. Wszystko po to, aby uzyskać efekt sensownego połączenia dwóch przestrzeni. To wydaje się logiczne: ogród w stylu japońskim nie będzie przecież prezentował się najlepiej wokół nowoczesnej, minimalistycznej bryły.

Jeśli zatem marzy Ci się np. przytulny dom na przedmieściach, urządzony w stylu rustykalnym, zadbaj też o pasujące otoczenie. Może warto posadzić w ogrodzie zioła i piękne, barwne kwiaty ozdobne? A może drzewa owocowe?

2. Postaw na funkcjonalność

Piękny ogród to przede wszystkim funkcjonalny ogród. Dlatego przy projektowaniu znaczenie ma nie tylko dobór roślin, materiałów na wyposażenie i elementów ozdobnych. Bardzo ważny jest również przemyślany układ komunikacyjny. Każdy ogród powinien pełnić następujące funkcje:

  • reprezentacyjną, aby cieszyć oczy właścicieli i gości,
  • wypoczynkową, dzięki której będzie można w pełni się w nim zrelaksować,
  • gospodarczą – co pozwoli pozyskiwać własne owoce, warzywa albo inne dary natury.

Zastanów się, ile osób będzie Cię odwiedzało. Chcesz urządzić przestrzeń zabaw dla dzieci? Przemyśl więc też to, w jaki sposób taki kącik da się sprytnie przekształcić już po tym, jak pociechy wyrosną.

Zaplanuj lokalizację i wielkość trawników oraz rabat. Miej na uwadze to, że małe trawniki, rozrzucone po całym ogrodzie, nie są najlepszym pomysłem. Aby ułatwić sobie koszenie trawy, lepiej mieć ją w jednym miejscu. Na etapie projektu przemyśl też sprzęt, który będzie potrzebny w ogrodzie – taki jak np. robot koszący czy system podlewania.

3. Uruchom wyobraźnię!

W dążeniach do własnego kawałka zieleni dobrze jest zaufać swojej wyobraźni. Usiądź na chwilę, zamknij oczy i spróbuj zwizualizować sobie następujące kwestie:

  • Jak ma wyglądać wejście do Twojego domu?
  • W której części ogrodu najprzyjemniej byłoby usiąść i odpocząć?
  • Co chciałbyś/chciałabyś zobaczyć, wyglądając przez wychodzące na ogród okno salonu lub sypialni?
  • Jakie kolory widzisz na swoich rabatach?
  • Czy marzysz o dodatkowych elementach, takich jak np. ogrodowa fontanna lub ciekawa rzeźba?

Zauważ, że postrzeganie ogrodu z wnętrza domu jest niezwykle ważne. W końcu ogród jest niejako przedłużeniem przestrzeni domowej. Może on cieszyć oko nawet zimą, gdy nie przebywasz bezpośrednio w nim. Zastanów się, które jego części warto byłoby oświetlić. Wieczorami da to wspaniały efekt!

Projektowanie ogrodu
Podziel swój ogród na strefy. Zastanów się jakbyś chciał, aby wyglądały poszczególne "pokoje"w Twoim ogrodzie.

 

4. Najpierw zaplanuj, a potem działaj

Zanim podejmiesz konkretne kroki zakupowe, zrób rekonesans. Zapoznaj się z miejscem oraz jego otoczeniem. Da Ci to możliwość znalezienia ciekawych widoków oraz wytypowania, co ewentualnie warto byłoby zasłonić czy zamaskować za pomocą ogrodowej konstrukcji. Weź też pod uwagę takie czynniki jak kąt padania promieni słonecznych, kierunek wiatrów oraz charakter, jaki ma mieć Twój wymarzony ogród. Nie zapomnij też o uwarunkowaniach i przepisach prawnych! Nie jesteś pewien, które z konstrukcji ogrodowych wymagają pozwolenia? W takim razie ten wpis może być dla Ciebie pomocny. Zajrzyj do niego. 🙂

Zweryfikuj swoje dotychczasowe wyobrażenia i spróbuj dostosować je do terenu, jaki masz do dyspozycji. Pamiętaj: kompozycja ogrodu zawsze powinna wynikać z jego funkcji, a nie odwrotnie. Naszkicuj więc swoje pomysły. Podziel ogród na poszczególne części (wypoczynkową, rabatową itd.). Analizuj i zachowuj porządek. Znajdź również mapę swojej działki i dokonaj niezbędnych pomiarów, aby móc działać w odniesieniu do konkretnej skali i przełożyć pomysły na rzeczywistą sytuację. Projektowanie ogrodu warto przeprowadzić tak, aby ostateczny efekt zachwycał o każdej porze roku – także w zimie.

Projektowanie ogrodu
Najpierw zaplanuj!

5. Inspiruj się… ale z głową!

Zastanów się, co Ci się tak naprawdę podoba i bądź w tym konsekwentny/konsekwentna. Rozglądaj się i poszukuj inspiracji we wszystkim, co Cię otacza. Zapewne kusi Cię, żeby przeglądać magazyny wnętrzarskie lub kolorowe fotografie w sieci. To niezły pomysł! Oglądając takie piękne obrazki, pamiętaj jednak o tym, że rośliny i materiały na ogrodowe konstrukcje muszą być dostosowane do naszych realiów klimatycznych. Zatem coś, co wspaniale prezentuje się w południowoamerykańskim ogrodzie, niekoniecznie dobrze sprawdzi się w rodzimych warunkach.

Jeśli masz działkę w terenie górzystym, weź pod uwagę to, że mogą tu wiać silne wiatry. Ponadto w doborze roślin kieruj się swoim ogrodniczym doświadczeniem i czasem, jaki możesz poświęcić na pielęgnowanie ogrodu. Gdy masz wiele innych zajęć, a miejsce to ma być dla Ciebie przede wszystkim przestrzenią do wypoczynku i relaksu – postaw na łatwe w utrzymaniu, niewymagające i mrozoodporne gatunki. Wszak ogród powinien kojarzyć się z czymś przyjemnym, a nie z udręką i niekończącymi się pracami, prawda?

Kreowanie wymarzonego ogrodu warto realizować na podstawie konkretnego, przemyślanego planu. Dzięki temu powstanie nie chaotyczny zlepek losowo dobranych roślin i akcesoriów, lecz sensowna, uporządkowana i piękna przestrzeń zielona. Dobrze jest zacząć od marzeń, a następnie sprawdzić, jak można je przekuć w rzeczywistość.

Podziel się z innymi:

Gdzie jesteśmy?

Ul. Henryka Kamieńskiego 47 II p.
30-644 Kraków 

Kontakt

biuro@abegor.pl
+48 517 084 576

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram