Projektowanie ogrodów w 2021 roku – jakie będą trendy? Część 2
Kolejny rok chyli się ku końcowi - to dobry moment na zapoznanie się z ogrodniczymi trendami na nadchodzące miesiące. Ciekawi Cię, co będzie na topie, jeżeli chodzi o aranżacje ogrodów w 2021 roku? Spieszymy z kolejnymi informacjami. Jeśli jeszcze nie czytałeś części 1, nadrób zaległości tutaj.
6. Drewno wraca do łask: nowoczesne meble ogrodowe
Podążając śladami trendów proekologicznych, można przewidzieć, iż w 2021 roku plastikowe meble ogrodowe odejdą do lamusa. Nie ma tego złego, bo ich praktyczność pozostawiała wiele do życzenia. Wprawdzie były lekkie, ale niestety łatwo je było uszkodzić i niszczały pod wpływem promieniowania słonecznego.
Co zatem w zamian? Oczywiście drewno! Akacjowe, sosnowe, bukowe albo nawet egzotyczne, bardziej wyrafinowane. Drewniane meble ogrodowe są dobrym wyborem, bo odpowiednio impregnowane, posłużą latami. Ponadto będą spójne z otoczeniem, gustownie się w nie wpisując (patrz punkt 3). Interesujące są też połączenia drewna z metalem i szkłem. Wprawdzie takie wyposażenie jest nieco cięższe. Gdy jednak ustawisz je pod zadaszeniem, nie musisz się o to martwić. Nie trzeba będzie go bowiem co chwilę przenosić z miejsca na miejsce.
7. Rośliny w pojemnikach – nie tylko na parapecie
Jak już wspomniałyśmy, tworzenie ogródków pojemnikowych zyskuje na popularności. To idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie ma się wystarczająco przestrzeni do stworzenia ogrodu z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy tutaj balkon, wybrane pojemniki (donice) różnej wielkości i dopasowane do nich rozmiarem gatunki. Istotne jest to, aby doniczki były spójne ze stylem zaaranżowania balkonu czy z wystrojem domu, jeśli będą stały w pomieszczeniach.
A co można tak sadzić? Właściwie wszystko – począwszy od kwiatów ozdobnych, poprzez większe gatunki doniczkowe, po drzewka owocowe i krzewy. A skoro dotarłyśmy właśnie do owocodajnych gatunków…
8. Własne warzywa i owoce? Jak najbardziej!
Wiele roślin jadalnych da się wyhodować samodzielnie, na własnym tarasie czy w ogrodzie. I wcale nie trzeba posiadać hektarów pola, żeby móc cieszyć się smakiem samodzielnie uprawianych warzyw! Nawet w niewielkiej doniczce, ustawionej w domu, można posadzić np.:
krzaczki pomidorków koktajlowych,
niewielkie papryczki,
sałatę,
cebulkę i szczypiorek,
fasolę,
cukinię.
Należy pamiętać, aby dopasować wielkość pojemnika do przewidywanych rozmiarów rośliny. W przypadku gatunków pnących przyda się również podpórka – np. bambusowa drabinka, po której pnącza będą mogły się wspinać.
W doniczkach da się także posadzić truskawki, a w większych pojemnikach – drzewka cytrynowe czy borówki. Po drabince może z kolei wspinać się zasadzona w obszernej donicy winorośl.
9. Dzieci a natura i ogród
Niejednej osobie uprawa ogródka kojarzy się z zajęciem, któremu warto oddawać się na emeryturze. Dziś jednak trend na ekologiczną uprawę w przydomowym ogródku lub na tarasie obejmuje całe rodziny! Nawet najmłodsi chętnie uczestniczą w sadzeniu warzyw, a później obserwują, jak rośliny wypuszczają pędy i wydają owoce. Dzieci chętnie wchodzą w rolę małych ogrodników i pomagają rodzicom bądź dziadkom w organizowaniu zielonej przestrzeni dookoła domu. To też idealna okazja dla dorosłych, by przekazać młodszemu pokoleniu, czym jest ekologia, jak dbać o zieleń i w jaki sposób można samodzielnie wyhodować wartościowe jedzenie. Ponadto takie zajęcia świetnie jednoczą rodzinę. Domownicy wspólnie spędzają czas na pielęgnowaniu sadzonek na grządkach, podlewaniu ogródka czy dbaniu o rośliny w doniczkach. Aktywność fizyczna i ruch gratis! Może więc i Ty zachęcisz najbliższych do tego, aby w 2021 roku podjąć ogrodnicze wyzwanie?
Przydomowy kawałek własnej zieleni? Balkonowy kącik wypoczynkowy, w którym można relaksować się i patrzeć na własne doniczkowe uprawy? A może przyblokowy ogródek, gdzie możesz zamienić z sąsiadami kilka słów i poczytać na powietrzu? Każda z tych przestrzeni jest dobra do odpoczynku – pod warunkiem, że odpowiednio się ją zaprojektuje i zaaranżuje. W Pracowni ABEGOR możemy Ci w tym pomóc! Napisz/zadzwoń, jeśli potrzebujesz porady okołoogrodowej. 🙂