29 października, 2020

Jesień a kwiaty cebulowe – wybór, sadzenie i… parę ciekawostek!

Jesień a kwiaty cebulowe – wybór, sadzenie i… parę ciekawostek!

Nie możesz doczekać się wiosny w ogrodzie? Zapewne marzysz więc o tym, aby za kilka miesięcy ujrzeć pięknie kwitnące narcyzy, hiacynty albo tulipany. Przypominamy zatem: końcówka października to ostatni moment na ich wysadzenie. A może masz już cebulki i zastanawiasz się, jak je sadzić? Przeczytaj zatem ten artykuł!

Kwiaty cebulowe: jakie zakwitają po zimie?

Narcyzy o różnych odcieniach żółtego i białego. Wielokolorowe, wdzięczne tulipany. Upiększające trawniki krokusy… Każdy zapewne kojarzy te rośliny. Rozkwitając w polskich ogródkach, zwiastują one nadejście ciepłej, słonecznej aury. Są to przepiękne kwiaty, które można podziwiać z tarasu albo obciąć i wstawić do flakonu. Oprócz nich w naszym klimacie dobrze przyjmują się również inne kwiaty cebulowe. Warto zatem rozważyć zasadzenie na grządce:

  • czosnku ozdobnego o oryginalnych, kulistych kwiatach na pojedynczych pędach,
  • szafirka – wyróżniającego się niebieskim, groniastym kwiatostanem,
  • czerwonej, pomarańczowej lub żółtej szachownicy cesarskiej (uwaga – roślina toksyczna!),
  • hiacyntów o dzwonkowatych, uroczych kwiatach,
  • cebulowych kosaćców (nie mylcie z kosaćcami kłączowymi) - w naszym klimacie najlepiej sprawdzi się Iris reticulata i jego mieszańce.

To oczywiście tylko kilka propozycji, wybranych przez nas. Roślin wyrastających z cebulki jest bowiem dużo więcej. A którą z nich Ty widzisz na swoich rabatach w ogrodzie?

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Aby po zimie móc podziwiać barwne gatunki w pełnym zakwicie, warto przyłożyć się do ich sadzenia. Dokładną instrukcję znajdziesz zapewne na opakowaniu cebulek. Są tam informacje o głębokości sadzenia i o tym, w jakim odstępie je układać. Warto pamiętać, że cebulki zazwyczaj umieszcza się w ziemi od końca sierpnia do końca października. Ponadto gleba, w której się sadzi, powinna:

  • mieć odczyn najbliższy obojętnemu (pH o wartości około 7),
  • być przepuszczalna i niezbyt ciężka,
  • zostać odchwaszczona przed sadzeniem,
  • być spulchniona na głębokość około 20-30 cm.

W razie konieczności ziemię powinno się zasilić nawozem. Może to być np. torf, gdy jest ona zbyt zasadowa. Wapno przyda się natomiast, gdy wymaga odkwaszenia – czyli podwyższenia wartości pH. Zabieg nawożenia trzeba przeprowadzić kilkanaście dni przed planowanym sadzeniem. Warto zatem już zawczasu sprawdzić odczyn gleby.

Na jakiej głębokości umieszczać cebulki? Przyjmuje się, że powinna ona być do 3 razy większa niż wysokość danej cebuli. Weź pod uwagę także typ gleby. Gdy masz do czynienia z gliną, sadzonki mogą znaleźć się płycej. Jeżeli w Twoim ogrodzie często goszczą szkodniki, rozważ umieszczenie cebulek w specjalnych, zabezpieczających osłonkach. Dodatkowo pomogą Ci one wykopać sadzonki, gdy zechcesz dostać się do nich celem np. przesadzenia. Po przysypaniu ziemią sadzonki możesz zabezpieczyć dodatkowo przed zimnem warstwą ściółki.

Rośliny cebulowe: kilka ciekawostek!

Na koniec zachowałyśmy garść ciekawych faktów, związanych z tematem dzisiejszego artykułu. Czy wiesz może…

… który kraj eksportuje największą liczbę cebulek?

Jeśli pomyślałeś/pomyślałaś o Holandii – tak, to poprawna odpowiedź! To właśnie stamtąd pochodzi spora część cebulek tulipanów, ale i hiacyntów oraz innych tego typu roślin. Tam też przeprowadzana jest aukcja kwiatów, uważana za największą na globie. Mowa o Royal FloraHolland, mającej korzenie w holenderskim Aalsmeer. Kupisz tam m.in. sadzonki tulipanów.

Chcesz ujrzeć miliony kwiatów cebulowych w pełnym rozkwicie? Koniecznie odwiedź zatem ogród Keukenhof. To niesamowita atrakcja tego kraju, udostępniana zwiedzającym przez kilka tygodni w roku – na wiosnę. Pragniesz pospacerować między kwitnącymi połaciami? Popływać łódką w urokliwym otoczeniu jak z bajki? A może marzysz o zjedzeniu smacznego obiadu z możliwością jednoczesnego podziwiania kolorowych, kwietnych pól? Tam masz taką możliwość!

Narcyz, żonkil – co za różnica?

Czym właściwie różni się żonkil od narcyza? Czy w ogóle coś je odróżnia? A może te pojęcia można stosować wymiennie? Nie do końca – już uściślimy. Otóż żonkil to po prostu… jeden z gatunków narcyza! W dodatku bardzo popularny w naszym kraju – zwłaszcza w okresie Wielkanocy. Żonkil (Narcissus jonquilla L.) wspaniale prezentuje się zarówno w ogrodzie, jak i w postaci kwiatów ciętych w wazonie. Ponadto roztacza dookoła piękny zapach. To jeden z wiosennych, świątecznych atrybutów roślinnych, obok bazi i rzeżuchy, czyż nie?

Szachownica cesarska – co ma wspólnego z chrześcijaństwem?

Wokół tej tajemniczej, oryginalnej rośliny powstało kilka legend. W jednej z nich szachownica rosła w Ogrodzie Oliwnym, w którym przebywał Jezus na krótko przed swoją drogą krzyżową. Legenda głosi, że chcąc okazać współczucie i szacunek, kwiaty w tym ogrodzie pochyliły swe głowy. Nie zrobiła tego tylko dumna, pewna siebie szachownica. Jednak po upomnieniu przez Jezusa szybko skłoniła swą kwiatową koronę, poczerwieniała i zapłakała… Stąd jej obecny kształt i barwy. Piękna, interesująca historia!

Ostatnie dni października – jeśli są pogodne – sprzyjają pracom przy projektowaniu ogrodu na następny sezon. Jednym z takich działań może być zasadzenie cebulowych kwiatów, które upiększą otoczenie wiosną. Czy nasz artykuł pomógł Ci w podjęciu decyzji, które gatunki wybrać? Zapraszamy do lektury pozostałych wpisów i zachęcamy do śledzenia bloga, bo jeszcze dużo wskazówek mamy w zanadrzu...

Podziel się z innymi:
Visit our FacebookVisit our InstagramVisit our YouTube channel
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram