1 października, 2020

Jeżówka: letnio-jesienna ozdoba ogrodu

Jeżówka: letnio-jesienna ozdoba ogrodu

Poszukujesz kolorowej, ciekawej byliny na rabatę w ogrodzie? Wdzięczna jeżówka będzie zatem świetnym wyborem! A może potrzebujesz barwnych roślin do posadzenia w donicach na swym tarasie? Jeżówka sprawdzi się w tej roli równie dobrze. A czym dokładnie wyróżnia się ta roślina? Pozwól, że Ci ją przybliżymy.

Jeżówka: na rabaty i łąki kwietne

W polskich ogrodach najczęściej spotykanym gatunkiem jest Echinacea purpurea, czyli jeżówka purpurowa. To kilkuletnia roślina (kwitnąca co najmniej przez 3 lata) o czerwono-różowych kwiatach i ciemnozielonych, lancetowatych liściach. Dorasta do ponad metra wysokości i dobrze prezentuje się bez żadnych podpór. Co jeszcze sprawia, że jest tak chętnie sadzona na rabatach? Przede wszystkim:

  • długi czas kwitnienia (aż do jesiennych przymrozków!),
  • fakt, że przyciąga owady takie jak pszczoły, trzmiele i motyle,
  • niewielkie wymagania glebowe,
  • to, że cudownie prezentuje się w niemal każdym ogrodzie – a szczególnie w rustykalnych i sielskich przestrzeniach.

Jak widzisz, naprawdę opłaca się o niej pomyśleć już przy projektowaniu rabat ogrodowych! Często również decydują się na nią osoby, tworzące w miastach kwietne rabaty. Wysokość byliny sprawia bowiem, że pięknie wyróżnia się z otoczenia i jest zauważana przez przechodniów.

Różnorodność odmian jest niezwykła!

Inne gatunki jeżówki

Wszystkich gatunków tej uroczej rośliny jest dziewięć, ale w naszym kraju trzy są najpopularniejsze. Oprócz opisanej powyżej jeżówki purpurowej możemy zaproponować Ci Echinacea angustifolia, czyli jeżówkę wąskolistną oraz Echinacea pallida, charakteryzującą się nieco innymi, bardziej „oklapniętymi” płatkami.

Warto wiedzieć, że istnieją odmiany jeżówki o innym kolorze kwiatów – jak chociażby mocno różowa 'Rubinstern', karminowa 'Abendsonne' czy nieco niższa, białokwiatowa ‘Cornetto Coco’.

Gdzie i jak sadzić jeżówki?

Roślina ta najlepiej czuje się w miejscu o sporym nasłonecznieniu. Dobrze, aby gleba była żyzna i wilgotna w stopniu umiarkowanym. Wiosną zaleca się podsypanie byliny nawozem azotowym. Natomiast latem, przy wysokich temperaturach i braku opadów, warto pamiętać o regularnym podlewaniu. W razie potrzeby opłaca się też odchwaścić glebę dookoła jeżówek. Wówczas na dłużej zachowa ona żyzność, co na pewno znajdzie odzwierciedlenie w uroku rozkwitającej byliny.

Aby przez jak najdłuższy czas w roku podziwiać barwne kwiaty, powinno się regularnie ścinać przekwitłe pędy. U jeżówki nie jest to trudne, bo pojedynczy kwiat wyrasta na długiej łodydze. Od razu widać zatem, w których miejscach przydałoby się poprzycinać. Zalecamy ponadto zwracać uwagę, czy roślina nie dokonuje zbytniej ekspansji i nie przysłania innych gatunków.

Jeżówkę możesz posadzić w swoim ogrodzie zaraz przy ścianie domu. W takim miejscu będzie również osłonięta nieco od wiatru – co może mieć znaczenie, zważywszy na jej wysokość. Warto o niej pomyśleć także przy aranżacji tarasu – w donicy będzie prezentować się równie pięknie! A dodatkowo możesz wtedy spodziewać się gości w postaci kolorowych motyli.

O jeżówce ciekawostek kilka…

Na koniec zostawiłyśmy sobie kilka interesujących faktów na temat tej rośliny. Zastanawiasz się może, skąd ta nazwa? Spieszymy z wyjaśnieniem! Otóż echinacea pochodzi od greckiego zwrotu echinos, który określa urocze kolczate zwierzątko… tak, jeża! A co ma to wspólnego z purpurowym kwiatem? Otóż jego środek (kwiat rurkowaty) z wyglądu przypomina właśnie to stworzenie. Co więcej, echinus to rodzaj morskiego krewnego naszego jeżyka, czyli jeżowca. Przy okazji – zwrot ten w architekturze określa element kolumny doryckiej. Jako architekci wnętrz nie moglibyśmy pominąć tego szczegółu! 😉

Ojczyzną jeżówki jest Ameryka Północna. W tamtejszym klimacie występuje ona na preriach i częściowo w nasłonecznionych obszarach lasów. Przez rdzennych mieszkańców roślina ta była stosowana w celach leczniczych. Z jej pomocą:

  • opatrywano różnego rodzaju rany – w tym oparzenia,
  • zwalczano stan zapalny w organizmie,
  • łagodzono ból zębów,
  • radzono sobie z problemami skórnymi (alergie).

W tym celu stosowano korzenie byliny mającej już 4 lata oraz kwiaty.

Właściwości lecznicze jeżówki zostały potwierdzone w badaniach i opisano je w wielu publikacjach. Dziś w aptece można znaleźć liczne preparaty, bazujące na echinacea. Są to głównie wzmacniające odporność płyny i kapsułki oraz łagodzące podrażnienia skóry maści. Suplementy diety z ekstraktem z tej rośliny zażywa się zwłaszcza w okresie większej podatności na przeziębienia (jesień, zima).

Jeżówka to zachwycająca bylina, o której warto pamiętać, projektując rabaty kwietne. Zauważ, że jej pędy świetnie nadają się na kwiaty cięte. Mając ją więc w ogrodzie, możesz też regularnie ozdabiać stół w jadalni czy stolik nocny w sypialni. Wystarczy wstawić kwiatki do ładnego wazonu! Zastanawiasz się, gdzie posadzić tę bylinę i w otoczeniu jakich innych gatunków będzie rosła najlepiej? Nasi architekci krajobrazu chętnie Ci doradzą. Zapraszamy do współpracy!

Podziel się z innymi:

Gdzie jesteśmy?

Ul. Henryka Kamieńskiego 47 II p.
30-644 Kraków 

Kontakt

biuro@abegor.pl
+48 517 084 576

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram